AK Parti'den Aydın'daki su zammına tepki

AK Parti'den Aydın'daki su zammına tepki

AK Parti, ASKİ Genel Kurulunda alınan su ücretlerine zam kararına tepki gösterdi.

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Aydın Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi AK Parti’li Mustafa Arı, ''AK Parti Aydın Büyükşehir Meclis Grubu olarak, gerek Plan ve Bütçe Komisyonunda gerekse ASKİ Genel Kurulunda, Şubat 2022 ayında alınan karar gereğince, zaten her ay su ücretlerine bir önceki ay gerçekleşen Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranında zam yapılmışken, tekrar zam yapılmaması konusundaki ısrarımız maalesef sonuç vermemiştir.

Konunun Aydın Kamuoyu tarafından anlaşılması için bu son zam kararından önceki durumu kısaca özetlemek yararlı olacaktır.

Kasım 2021 Ayında yapılan ASKİ Olağan Genel Kurulunda, yasa gereği ASKİ’nin 2022 yılı bütçesi ve bütçedeki gelir kalemlerinden olan su ücretleri belirlenerek karara bağlanmıştır. Su ücret tarifesi belirlenirken de Kuşadası ve Didim ilçeleri için ayrı, Efeler, Nazilli ve Söke ilçeleri için ayrı, kalan diğer ilçeler için ayrı olmak üzere üç ayrı su ücreti belirlenmiş, belirlenen bu su ücret tarifeleri ASKİ’nin web sitesinde yayımlanmıştır.

Üzerinden henüz üç ay geçmeden, Şubat 2022 ayında enerji fiyatlarındaki artışlar ve diğer girdi maliyetlerinin yükselmesi gerekçe gösterilerek, su ücretlerinde artış talebiyle ASKİ Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağırılmıştır.

Şubat 2022 ASKİ Olağanüstü Genel Kurulunda yine itirazlarımıza rağmen su ücretlerine 01 Mart 2022’den geçerli olmak üzere %11 zam yapılmış, üstüne üstlük 1 Nisan 2022’den geçerli olmak üzere su ücretlerine bir önceki ay gerçekleşen TÜFE oranında otomatik olarak zam yapılmasına karar verilmiştir.

Suya her ay yapılacak olan bu zam “dönem içinde oluşacak girdi maliyetlerindeki artışlar sebebiyle ASKİ’nin zarar etmesini önlemek” olarak izah edilmeye çalışılmıştı.

Netice itibariyle Mart 2022 %11, müteakip aylarda yapılan %5,46, %7,25, %2,98, %4,95, %2,37 ve %1,46 oranındaki zamlarla 1 Mart 2022’den bu yana Aydın’da su ücretleri toplamda %41 oranında zamlanmıştır.

Aynı dönemde ana girdi maliyetlerinden Elektrikte %55, İşçi ücretlerinde %50 ve Akaryakıtta %60 düzeyinde bir fiyat artışı yaşanmıştır.

Bize göre aradaki fark, ASKİ Genel Kurulunu, olağan genel kurula 1,5 aydan az bir zaman kalmışken olağanüstü toplantıya çağırmayı gerektirecek bir fark olmadığı gibi, “Kamu Yararı” gözetilerek 2022 yılı sonuna kadar zam yapılmaması Sosyal Belediyeciliğin bir gereğidir.

Zira bugün Halk Ekmek’in zarar edip etmediği tartışma konusu değildir, olmamalıdır da. Çünkü alt gelir grubu vatandaşlarımızın faydasına bir kamu hizmeti üretmektedir.

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Aydın’da toplu taşıma hizmeti vermekte olan ve zararı 58.000.000 TL’nin üzerine çıkmış olan, bu sebeple Türk Ticaret Kanunu gereğince kendiliğinden fesih noktasına gelmiş olan İmar A.Ş.’nin zararı konusunda aynı hassasiyeti göstermemektedir. Üstelik İmar A.Ş.’nin toplu taşıma yaptığı güzergahların hemen hepsinde taşıma hizmeti veren taşımacılık kooperatifleri mevcuttur ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı toplu taşıma sefer sayılarını azaltarak giderlerden tasarruf edebilecekken, tam tersine gerekmediği halde sefer sayılarını artırarak bu kooperatifleri de zarara uğratacak tasarruflarda bulunabilmektedir. İmar A.Ş’nin zararı her yıl katlanarak artmakta, şirket fesih noktasına geldiğinde sermaye artırımına giderek günü kurtarmaya devam etmektedir.

Su ücretlerine yapılan zam için ileri sürülen “ASKİ zarar edecek.” gerekçesi doğru olmadığı gibi mesnetsizdir. Gider azaltıcı hiçbir tedbir almadan, her zaman olduğu gibi yük Aydın halkının sırtına yüklenmiştir. Aydın halkı yine bölgenin en pahalı suyunu tüketme rekorunu elinde bulundurmaya devam etmektedir.

Alınan bu son zam kararı ile bir başka hinlik daha yapılmıştır. Koçarlı, Çine, Karpuzlu, İncirliova, Germencik, Yenipazar, Karacasu, Köşk, Sultanhisar, Bozdoğan, Kuyucak, Buharkent ilçeleri bugüne kadar en düşük tarifeden su ücreti öderken, Efeler, Nazilli ve Söke ilçelerinde yaşayan vatandaşlarımız ise uygulanan zam oranı tarifeye eklenerek oransal olarak daha yüksek zamlı faturalarla karşı karşıya kalmışlardır.

Görüldüğü üzere lafa geldiğinde mangalda kül bırakmayanlar, yine Aydın halkının yükünü artırmaktan başka bir icraat yapmamışlardır.

Takdir halkımızın, takdir Aydın kamuoyunun.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler