Aralarında Aydın'da var: Zehirleniyoruz!

Aralarında Aydın'da var: Zehirleniyoruz!

"METAMFETAMİN" zehri Türkiye'de hızla yayılıyor: İçenleri öldürmekten beter ediyor!

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, ‘metamfetamin’ Türkiye’de ilk kez 2009 yılında İstanbul’da görüldü. Kullanımın yüksek olduğu ilk 10 il arasında Aydın'ın da olması dikkat çekti.

Son yıllarda bu sentetik maddenin kullanımı endişe verici düzeyde artış gösterirken, Türkiye’de 2019 yılında 1 ton 42 kilogram, 2020 yılında ise 4 ton 168 kilogram metamfetamin ele geçirildi. İstanbul metamfetamin kullanımında Avrupa’daki 106 merkez arasında 10’uncu sırada yer alıyor.

▪️ Türkiye son yıllarda uluslararası uyuşturucu ticaretinde “transit ülke” konumundan “hedef ülke” “pazar ülke” konumuna geçmiştir. Yani uyuşturucu tüketiminin ve kullanımının arttığı bir ülke haline gelmiştir. Açıklanan birçok veri maalesef uyuşturucu kullanımının Türkiye’de hızla arttığını ortaya koymaktadır.

Şehirlerdeki uyuşturucu kullanımının tespit edilmesi amacıyla Dünya Uyuşturucu Birliği tarafından atık su analizleri yapılarak, analiz sonuçları yayınlanmaktadır. 2019 yılında 18 şehirde yapılan atık su analizleri korkutucu sonucu bir kez daha ortaya serdi. Atık su analiz sonuçlarına göre İstanbul her dönem Dünya’da 2. Sırada, Adana ise daima ilk 5 şehir içerisinde yer alıyor. İl ve ilçe bazlı yapılan uyuşturucu risk analizlerinde; Diyarbakır'ın Bağlar, Ankara'nın Altındağ ve Konya'nın Karatay ilçesi ile beraber Aydın'ın Efeler ilçeside en riskli ilçelerden bir tanesi.

▪️ Uyuşturucu tehlikesi şehrimizde, yani hemen yanımızda. Çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşadığı her yerde: Okulunda, dershanesinde, fakültesinde, caddesinde, kafeteryasında, AVM’sinde.

7aab2baa-a1b0-4745-8fbf-6b72c223cc13-001.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler