Belediye çalışıyor Kuşadası nefes alıyor

Belediye çalışıyor Kuşadası nefes alıyor

Türk turizminin en önemli merkezlerinden olan Kuşadası’nda Başkan Ömer Günel öncülüğünde değişim rüzgârları esmeye devam ediyor.

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in göreve başlaması ile birlikte büyük ve köklü bir değişim sürecine giren Kuşadası, son bir yıldır adeta yeniden tasarlanıyor. Başkan Ömer Günel, değişim yaşanan alanların başında parkların ve yeşil alanların geldiğini belirterek “İçinden geçtiğimiz zorlu süreçte işlerini aksatmadan büyük bir özveri ve fedakârlıkla çalışan Kuşadası Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.  

 

Doğaya uygun özgün peyzaj tasarımları

 

Kuşadası Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından sürdürülen yeşil alanları arttırmaya yönelik çalışmalarla “nefes alan bir kent” haline gelen Kuşadası, estetik açıdan da modern bir görünüm sergiliyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen çalışmalarla son 1 yıl içerisinde 1010 ağaç dikildi, 8 yeni parkı da kapsayan 18 bin 470 metrekare yeşil alan kente kazandırıldı. Yeni yapılan ve bakıma alınan parklar, doğaya ve kente uyumlu özgün peyzaj tasarımları, ergonomik, şık oturma grupları ve çocuk oyun alanları ile dikkat çekerken kedi ve köpek evlerine de ev sahipliği yapmaya başladı.

 

Jakaranda ağaçları renk katacak

 

Kuşadası Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, kente büyük renk katacak bir adım daha atarak tropikal Jakaranda ağaçlarının dikimine başladı. Yılın 6 ayı açan mor çiçekleri ile bulunduğu her ortama olağanüstü bir güzellik katan Jakaranda ağaçlarının Kuşadası iklimi ile uyumlu olmasının anlaşılmasının ardından harekete geçen Park ve Bahçeler Müdürlüğü, dikim işlemine Cumhuriyet Mahallesi Muammer Ülgen Sokak’la başladı. İlk etapta 70 adet Jakaranda fidanı dikildi. Kısa süre içerisinde Park ve Bahçeler Müdürlüğü seralarında da üretimine başlanacak olan Jakaranda ağaçlarının dikimine önümüzdeki süreçte devam edilecek. Kuşadası’nın cadde ve sokaklarını bambaşka bir havaya büründürecek olan Jakaranda ağaçlarının kent peyzajının bir parçası haline getirilmesi hedeflenirken, ağaçların kentin tanıtımına önemli bir katkı sunması bekleniyor.

 

Modern kente modern kavşaklar

 

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, park yapım ve yenileme çalışmalarının yanı sıra kent merkezinde yaşanan trafik sorununu çözmek amacıyla yaşama geçirilen tek yön uygulaması kapsamında yeniden düzenlenen 8 kavşağın peyzaj çalışmalarını da sürdürüyor. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile refüj ve kavşakların çimlendirme, ağaçlandırma ve çiçeklendirme çalışmaları aralıksız devam ediyor. 7/24 esasına göre gerçekleştirilen çalışmalarla kısa sürede ana arterlerde bulunan yaya kaldırımlarının, refüjlerin ve kavşakların bordür ve parke taşı döşeme işlemleri tamamlanırken, uygulanan peyzaj tasarımları büyük beğeni ile karşılanıyor. Tek yön trafik projesi kapsamında düzenlenecek olan 8 kavşaktan Şevki Hasırcı Meydanı kavşağı ile Belediye kavşağında çalışmalar tamamlanırken Kısmet Otel, İlayda Otel, Denizbank, Meteoroloji, Hasan Reis Bulvarı ve Kadınlar Denizi kavşaklarında düzenleme çalışmaları sürüyor.

 

“Örnek bir turizm kenti tasarlıyoruz”

 

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, caddeleri, sokakları, parkları, çarşıları ve plajlarıyla modern bir turizm kenti tasarlamak için Aydın Büyükşehir Belediyesi ile uyum içerisinde çalıştıklarını belirtti. Modern kent tasarımlarında parkların ve yeşil alanların önemine dikkat çeken Başkan Ömer Günel “Kuşadası’nı sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel zenginlikler kadar modern parkları, yeşil alanları ve kent merkezi ile de çekim noktası haline getireceğiz. Hedefimiz tüm Türkiye’ye örnek olacak nitelikte bir kent ortaya koymaktır” dedi.  

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler