Birlikte çok güçlüyüz

Birlikte çok güçlüyüz

Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, yılbaşından sonra Hidrojen sülfür ölçümlerine başlanacağını açıkladı.

Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, Aydın Çevre Platformu’nun Genel Kurul toplantısına katıldı ve üyelere seslendi. Efeler bölgesini yoğun biçimde tehdit eden Jeotermal Enerji Santralleri’nin bacalarından çıkan Hidrojen sülfür oranının yılbaşı sonrasındaki haftadan itibaren ölçümünü yapacaklarını açıklayan Başkan Atay,  “Hepinizi bilgilendireceğiz.  Bunu da yapma sorumluluğumu duyuyorum ve yerine getireceğim” dedi.

 

 

Geçtiğimiz günlerde Efeler Kent Konseyi’nin Uğur Mumcu Meydanı’nda ÇED Raporuna karşı imza kampanyasında birlerce kişinin imzasını topladığını hatırlatan Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, genel kurula katılanları kutladı, “Buraya gelerek aslında çok kutsal bir şey yapıyorsunuz. Çevrenize olan duyarlılığı dile getirmek için buradasınız. Bize düşen de bu anlayıştaki insanlarımıza yardımcı olmak. Yerel yönetici olarak bu benim sorumluluğum” dedi.

 

 

Valiliğin AYÇEP’e imza için bir stant kurmasına izin vermediğini öğrendiğinde Efeler Kent Konseyi’nin imza için çadır kurduğunu hatırlatan Efeler Belediye Başkanı şöyle devam etti:

 

“HALK OYLAMASI YAPALIM”

 

“Bu çalışmayı izin verilmediğini duyunca imza çadırını ben yaptırdım. Kimse de gelip kaldıramadı. Eğer bir şey yapacaksak hep birlikte yaptığımızda daha güçlü oluruz. Aslında biz bu kadar değiliz ama insanların buraya gelme duyarlılığı yok. Sanmayın ki bu kadarız. Efeler’in merkezinde 22 mahallede tam 300 bin kişi yaşıyor. Bu sayı Efeler nüfusunun yüzde 90’ı. Bu yüzde 90’ın da yüzde 99’u bizim yanımızda inanın. Ama mitinge gelmiyorlar. Fakat Efeler’de bir halk oylaması yapalım Bu jeotermallere karşı mıyız değil miyiz,  yararlı mı, zararlı mı diye. Hadi bir halk oylaması yapalım. Sonucunun ne olduğunu göreceksiniz.

 

KURS ALINIYOR

 

Efeler halkının ne kadar zehir soluduğunu hala bilmediğini de kaydeden Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, ölçümlere yılbaşından sonraki hafta başlanacağını söyledi. Atay şöyle devam etti:“Ölçüm cihazı geldi, kursunu veriyorlar. Önümüzdeki hafta yılbaşından sonraki hafta ne kadar hidrojen sülfürün havaya bulaştığını öğreneceksiniz. Efe Masa da kuruluyor, hem telefondan ulaşabileceksiniz hem de Efeler Belediyesi’ni internetten girip ne kadar olduğunu öğreneceksiniz. Her yerde ayrı ölçümler yapılacak. Şu mahallede şu kadar, Bu bölgede şu kadar diye ayrı ayrı ölçülecek. Bunu da yapma sorumluluğumu duyuyorum.  Sizin yaşantınız için paylaşmak için, sizleri mutlu etmek için aday oldum ben. Sana inanıyoruz dediğiniz için beni seçtiniz.”

 

“KARŞIYA OY VERİP BURADA MÜCADELE EDİLMEZ”

 

 Yerel seçimlerde iki rakibinin de jeotermal tesislerini destekten yana olduğunu, sadece kendisinin karşı olduğunu hatırlatan Efeler Belediye Başkanı Atay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diğer iki aday jeotermallerin yanındaydı değil mi? Ona oy verip bu salonda olanlar üzülüyordur diye düşünüyorum. Hem o jeotermallere evet diyen adaylara oy verip hem de buraya gelip AYÇEP’te mücadele etmenin çok anlamlı olduğunu da düşünmüyorum. Bu nedenle siyasal tercihlerinizi yaparken de bu konulara dikkat edeceğiz değil mi? Ne diyor Leyla’nın ablası, (17 yıldır oy verdim diyor pişmanın diyor, ne diyor haram olsun diyor.  Neden? Çünkü siyasal iktidar onu düşünmüyor ve bir başkasını tercih ediyor. Biz de sizi tercih edenler iktidara gelirse bu sorun öyle çözülür diyoruz arkadaşlar. Enerjiye karşı değiliz arkadaşlar. Bu işin hiçbir siyasal yanı da yok. Sadece çevre temiz olsun ve mutlu yaşayalım diyoruz başka amacımız yok.”

 

“FARKINDALIK YARATIYORUZ”

 

Uluslararası Efeler Çevre Film Günleri ile kısa metrajlı filmlerin çekildiğini ve bunlarda jeotermal enerji santrallerinden Efeler halkının ne denli etkilendiğinin sinemaya aktarıldığını belirten Başkan M. Fatih Atay, önümüzdeki yıl uluslararası yeni bir çalışma yapacaklarını da açıkladı. Atay sözlerini şöyle tamamladı:“Hemen kısa metrajlı film yarışması yaptık değil mi?  Birçok yabancı yönetmen geldi ve hepiniz o filmlerde oynadınız. Herkes oynadı mutlu olduk. Şimdi orada çekilen 4 film uluslararası festivallere katılıyor. Bize verilen zararlar uluslararası çevrelerde gösteriliyor. Duyarlı hale gelmesi için kamuoyu yaratıyoruz. Seneye başka bir çevre adı altında yine jeotermallerin öne çıktığı bir uluslararası festival gerçekleştireceğiz. Ben geçen gün de söyledim sonuna kadar sizinle beraberim yeter ki benim arkamda olun. Ben her türlü zorluğu yenerim o güç bende var. Hiç endişe etmeyin. Sizden tek istediğim bu. Maddi manevi yanınızdayım. Şimdi salonda iki liste varmış. Kim kazanırsa onlarla yola devam edeceğiz.”

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler