Borsada zeytinyağı toplantısı

Borsada zeytinyağı toplantısı

Aydın Ticaret Borsası Toplantı salonunda Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Taha Al, İl Müdür Yrd. Emine Mine Sert ile Çukurova Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkan Yrd. Doç. Dr. Çağatayhan Bekir Ersü’nün ortak sunumu ile Aydın Ticaret Bor

Yapılan toplantıda  Çukurova Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkan Yrd. Doç. Dr. Çağatayhan Bekir Ersü tarafından  zeytin karasuyu hakkında sunum yapılarak, zeytin karasuyunun doğal dengeyi nasıl etkilediği konusunda katılımcılara bilgi aktarıldı.

 

  Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Taha Al tarafından,  zeytinyağı tesislerinde oluşan atık suların yönetiminde uyulması gereken teknik esaslara uyulup uyulmadığı konusunda ilimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren tüm zeytinyağı işletmelerinde ve pirina tesislerinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü denetim gerçekleştirileceği, denetimler neticesinde lagünleri uygunsuz olup üniversitelerin inşaat ve çevre mühendisliği bölümlerine lagün planı hazırlatmayan ve onay için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunmayan atık sularını mevzuatta yer alan şartları sağlamadan alıcı ortama vermek yoluyla çevre kirliğine yol açtığı tespit edilen ve pirinanın mevzuata aykırı şekilde dağıtımı, üretimi ve satışını yaptığı tespit edilen işletmelere 5491 sayılı kanun ile değişik 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında idari yaptırım uygulanacağını ifade edildi.

 

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, Borsamız üyesi  zeytinyağı ve pirina işletmelerinin cezai işleme maruz kalmaması için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ve Çukurova Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkan Yrd. Doç. Dr.  Çağatayhan Bekir Ersü  tarafından bilgilendirme ve sunumlar gerçekleştirilmiştir.

 

Üyelerimizin ilgili karar gereği,  Ocak ayı sonuna kadar uygunsuz lagünlerini üniversitelerin inşaat ve çevre mühendisliği bölümlerine hazırlatarak, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne onaylatması gerekmektedir. İfadelerine yer vererek Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Taha Al’a Çukurova Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkan Yrd. Doç. Dr. Çağatayhan Bekir Ersü’ye ve katılım sağlayan üyelere teşekkür etti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler