Bülbül fena faka bastı!

Bülbül fena faka bastı!

CHP’li Milletvekili Süleyman Bülbül, Kültür ve Turizm İl Müdürü Umut Tuncer’i eleştireyim derken faka bastı. 

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Süleyman Bülbül, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir toplantıda Kültür ve Turizm İl Müdürü Umut Tuncer’i eleştireyim derken bilgisizliğinin kurbanı oldu. Bülbül, “Kavaklı Mahallesi’nde Selçuklu döneminden kalma bir caminin restorasyonu sırasında caminin tarihi dokusuna zarar verildiğini iddia eden Bülbül “Bu nasıl restorasyon? Tarihi değerlerimizi koruyamayan bir müdür var. Kültür ve Turizm İl Müdürü Umut Tuncer siyasi açıklamalar yapacağına kültürel mirasımızı korusun. Kendisi sanki devletin değil AK Parti’nin bürokratı gibi hareket ediyor” dedi.

“HANGİ KURUMUN SORUMLULUK ALANINDA OLDUĞUNU BİLMİYOR"

Bülbül’ün iddiasının ardından açıklama yapan Kültür ve Turizm İl Müdürü Umut Tuncer gerçeği de ortaya çıkardı. Bülbül’ün hedef aldığı caminin kendi idarelerinde olmadığına vurgu yapan Tuncer, “Sayın Vekil, hangi kurumun, hangi çalışmada, hangi sorumluluğa sahip olduğunu biliyor diye umuyorum. Eğer bilmiyorsa memleketim adına üzülürüm” ifadelerini kullandı. 

Tuncer açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi. 


“Bugüne kadar çeşitli düzeylerde siyasilerin basın üzerinden türlü saldırılarına maruz kaldım. Siyasal retoriğin beceriksizce kullanıldığı, seviyenin temsil makamına yakışmadığı bir dil ile, çalakalem yapılan açıklamalarda aileme dahi dil uzattıldı. Hiç birine cevap vermedim; ancak bunu fırsat bilip "nasıl olsa cevap vermiyor" aklıyla üretilen haksız ithamları da doğru bulmuyorum. 

CHP Aydın Milletvekili Sayın Süleyman Bülbül, Nazilli Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Kavaklı mahallesindeki Cami restorasyonunu eleştirdi. Eleştirisinde ifade ettiği ve basında yer alan "Tarihi değerlerimizi koruyamayan bir müdür var" söylemini şaşkınla okudum. Sayın Vekil beni siyasi gündemine çekmek konusunda arzulu olabilir; fakat kurumumuzla alakası olmayan, sorumluluğumuz da dahi bulunmayan bir çalışmaya atıf yaparak, Aydın tarihine sahip çıkmadığımı ifade etme hakkına sahip olamaz. Sayın Vekil, hangi kurumun, hangi çalışmada, hangi sorumluluğa sahip olduğunu biliyor diye umuyorum. Eğer bilmiyorsa memleketim adına üzülürüm.

Kaldı ki Sayın Vekilin söz ettiği restorasyon çalışmasına yönelik eleştirilerini haklı ve bilimsel değil, kişisel buluyorum. Ayrıca Sayın Bülbül'ün kültür mirasımızı koruma konusundaki hassasiyetini, bahsettiği camiye 200 metre mesafede ve harap durumda olan Yörük Ali Efe'mizin doğduğu Sultanhisar Belediyesi mülkiyetindeki eve karşı da göstermesini beklerim. 

Diğer taraftan Aydın'ımız kültür ve turizmi ile ilgili konularda paydaş kurumlara yönelik yaptığım performans içerikli tespitleri de objektif düşünmek yerine "siyasi açıklamalar" savunmasıyla geçiştirme çabasını da doğru bulmuyor, kendisini ilgili açıklamalarımı tekrar okumaya davet ediyorum. Sayın Vekil müsterih olsun, 2021 yılında paydaşlarımızla güç birliği inşa ederek Aydın'ımıza 2.000.000 turist gelmesini sağladık. Pandemi yılı olmasına rağmen tüm zamanların rekorunu kırdık. Bu yıl ise turist sayısında 2.500.000 milyon üzerine çıkarak eşi benzeri olmayan bir başarıyı yakalayacağız inşallah. Yine 2021 yılında 17 çalışma ile Türkiye'nin en çok arkeolojik çalışma yapılan ili olmayı başardık. Mülkiyetimizdeki nice yapının restorasyonunu ve yapı projesini tamamladık. Bunun gururunu yaşamanın hakkımız olduğuna inanıyor, taktiri kamuoyuna bırakıyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.