Bülbül tek tek anlattı

Bülbül tek tek anlattı

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Kültür ve Turizm Bakanlığının 2020 bütçesinin görüşüldüğü sırada Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a Aydın’ın turizm sektöründe yaşadığı sorunlardan bahsetti. Bülbül ayrıca bazı kültür miraslarının restorasyonu için ödenek çı

Kuşadası'nın en önemli sorunlarından birinin kurvaziyer turizmi olduğunu belirten Bülbül, “Kurvaziyer için verilen teşvikin muhatabı ne yazık ki acenteler; oysa gemi şirketleri olmalı ki doğru şekilde kullanıldığından emin olabilelim. Acentelerin bu teşvikleri etkin kullanmadığı, değerlendirmediği yönünde turizmcilerden büyük bir eleştiri var. Kurvaziyerlerle ilgili, Bakanlığın bir eylem planı ve politikası var mıdır?” dedi. Didim Taşburun mevkiinde yapılması planlanan Deniz Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi’nin ise Didim turizmini bitireceğini söyledi. Bülbül, “Dün, Tarım Bakanlığı bütçesi görüşmeleri sırasında organize sanayi bölgesi kurulacağı belirtildi. Ege'deki bütün balık çiftliklerinin o bölgeye taşınacağı düşünülürse ortaya çıkacak olan koku tüm Didim'i bitirecek. Bölge halkı projeyi istemiyor. Buna dikkat edeceğinizi inanıyorum” dedi. Ayrıca yine Didim’de yapılması planlanan golf sahasının bir an önce tamamlanması gerektiğini,  Didim'de Manastır Koyu tarafında TOKİ'ye devredilen alanların turizm alanı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. 

 

CEMİYETLERE VERİLEN KÜLTÜR MİRASI VAR MI?

 

CHP’lİ Bülbül Aydın’daki kültür miraslarıyla ilgili de konuştu. Kültür miraslarının korunmadığını, yasal hakları olmayan kişilere peşkeş çekildiğini belirten Bülbül, Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı Aydın'daki Cihanoğlu Külliyesi restorasyonun ardından İlim Yayma Cemiyetine verildiği hatırlattı. “Türkiye'deki vakıflara ait kültür mirası olarak tescilli olan ancak cemiyetlere verilen başka yerler var mı” diye sordu.

 

Bülbül konuşmasına şöyle devam etti:

 

 “Ayrıca, Nazilli'de Sümerbank endüstriyel müzesi talebi var. Atatürk'ün 1937'de kurduğu Sümerbank’ın restorasyonu, Arpaz Kalesi restorasyonu, Türkiye'nin ilk betonarme köprüsü Akçay üzerinde bulunan Akçay Köprüsü’nün restorasyonuyla ilgili ödenek ayrılması gerekmektedir. Bakanlığın bu konuda çalışma yapmasını bekliyoruz” 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler