Bülbül'den Faiz Soruları

Bülbül'den Faiz Soruları

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri tarafından verilen kredilerdeki faiz oranlarını Meclis gündemine taşıdı. Yapılan düzenleme ile adaletsiz bir durum oluştuğunu belirten Bülbül,

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bülbül, kredilerle ilgili düzenleme yapılarak faiz oranlarının yüzde 6’dan yüzde 4,5’e düşürüldüğünü ancak bu düzenlemeden 06 Ocak 2020 tarihinden önce kredi kullananların yararlanamadığını belirtti.

 

Yapılan düzenleme ile adaletsiz bir durum oluştuğunu belirten Bülbül, Bakan Pekcan’a şu soruları yöneltti:

 

-Ekonomideki yaşanan olumsuzluklar ve içinde bulunduğumuz ekonomik kriz düşünüldüğünde esnaf ve sanatkârların yaşadıkları sıkıntıların bir nebze olsun giderilmesi ve eşitsiz durumun düzeltilmesi için kredi faiz oranı düşürülmeden önce çekilen krediler için bir yapılandırma çalışması yapmayı düşünüyor musunuz?

 

-Kredi faizlerinin düşürülmesinin yanı sıra esnaf ve sanatkârlar için ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?

 

-Esnaf ve sanatkârların içinde bulundukları zor durumdan kurtulabilmeleri için başka kalemlerde destekleme paketlerine yönelik bir çalışmanız var mı?

 

-Esnaf ve sanatkârlara verilen kredilerdeki kesintiler yüksek miktardadır. Bu kesinti kalemlerinin yeniden düzenlenmesini düşünüyor musunuz? Esnaf ve sanatkârların başka kamu ve kuruluşlardaki faiz veya hibe desteğinden yararlandığı için bu krediyi kullanamaması söz konusu mudur?

 

-Eğer söz konusuysa ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizde ekonomimizin canlanması için önemli bir yere sahip olan esnafımızın hibe desteği yanı sıra bu krediyi de kullanmaları için bir çalışma yapılacak mıdır?

 

-Daha önce ertelenen ya da taksitlendirilen borcu bulunan veya yeniden yapılandırılmış kredi borcu olup geri ödeme süreci devam eden esnaf ve sanatkârlara, borçlarının tamamı bankaya ödenmeden kredi verilmeyeceği doğru mudur?

 

-Zaten zor şartlar altında ticari hayatını devam ettirmeye çalışan esnaf ve sanatkârların böyle bir kısıtlamaya tabi tutulması önündeki engellerin kaldırılması yönünde bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

 

“MAĞDURİYETLER ACİLEN GİDERİLSİN”

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Bülbül, ülke genelinde bulunan esnaf odalarından yaşanan mağduriyetlerle ilgili çok sayıda mesaj aldığını belirterek, “Ekonomik krizin ortasındayız ve esnafımız bu durumdan oldukça fazla etkilenmekte. Esnaf almış olduğu krediler ile ayakta kalmaya çalışırken bir taraftan da kredi faizleriyle boğuşuyor. Yapılan düzenleme olumlu karşılansada ortada bir adaletsizlik söz konusu. Bu nedenle acilen bu mağduriyetlerin giderilmesi ve eşitsiz durumun düzeltilmesi gerekmektedir” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler