Bülbül'den Ulaşım Sorunları

Bülbül'den Ulaşım Sorunları

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’na Bakan Mehmet Cahit Turan 2020 projelerini anlattı.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ise Aydın’a yapılacağı söylenen ancak yıllardır yapılmayan Aydın-Denizli otoyolu, Çıldır havaalanı ile hızlı tren projesini sordu.

AKP’nin her seçim öncesi bu projelerin hayata geçirileceğinin vaadini verdiğini belirten Bülbül, Bakan Turan’a şunları söyledi:

 

1 KİLOMETRESİ 34 MİLYON TL

“Hemşerilerimize bu projelerin uygulanacağı söylendi. Siz de açıklamalarınızda Aydın-Denizli otoyolu için 2023'e kadar programa alındığını belirttiniz. Bu konuda, Aydın-Denizli otoyolu için ihale yaklaşık 5,3 milyar yatırım bedeliyle 3 ortaklı girişime verildiğini ve yapım süresinin üç yıl olarak planlandığını söylediniz. Yolun uzunluğu 154 kilometre, 19 köprülü kavşak, 33 köprü, 19 viyadük ile 5 hizmet tesisi olacak yani 1 kilometresi yaklaşık 34 milyona yapılacak. Bu proje kamu kaynaklarıyla yapılabilir miydi? En önemli sorum bu. Yap-işlet-devret yerine kamu kaynaklarıyla yapılabilir miydi? Ayrıca, bu proje bu hâliyle yüzlerce dönüm tarım arazisini de yok edecek. Bu çok önemli. Aydın, tarım memleketi. Sayın Bakan, bu maliyetin içinde kamulaştırma bedeli var mıdır?”

 

VATANDAŞ YİNE GEÇMEDİĞİ YOLUN PARASINI MI VERECEK?

“Son ihalede on yedi yıl dokuz ay on sekiz gün işletme taahhüdü veriliyor. Daha önce iptal edilen ihalede ise geçiş ücreti araç başına 5 Euro olarak belirlenmişti yani bugünkü kurla 32 lira. Geçiş ücretinde bir değişiklik var mı? Günlük araç geçiş garantisi ne kadar verildi? Sabit kur üzerinden mi olacak yoksa değişkenlik mi gösterecek? Yoksa bu yol da Osmangazi Köprüsü, üçüncü köprü, Avrasya Tüneli, Zafer Havaalanı gibi sıkıntılara dönüşecek mi? Çünkü yatırımcı geçiş ücretlerini Euro üzerinden tahsil etmeye devam edecek ve sonuçta kur kaynaklı yük hem vatandaşın hem de hazinenin üstüne kalacak.”

 

ÇILDIR HAVALİMANI YAPILACAK MI?

“İkinci konu ise Çıldır Havaalanı Sayın Bakan. Aydın'a yapılacak Çıldır Havaalanı'nın -altmış üç yıldan beri- sivil uçuşlara açılması talebi AKP'nin bütün Aydınlı hemşerilere seçim vaadi olarak kaldı. 2015 yılında AKP'li milletvekili arkadaşlarımız "2019'da Aydınlıların uçma hayalini gerçekleştireceğiz" demişlerdi. Yıl 2019 oldu ama havaalanı sivil uçuşlara açılmadı. Aydın'daki havaalanının düzenleme ve iyileştirmesi yapılarak sivil uçuşlara açılması 2020'de planlanıyor mu?” Ayrıca bir de hızlı tren meselesi var. Cumhurbaşkanı Nisan 2018 tarihinde Aydın'a geldiği zaman ‘Aydın hızlı tren hattını inşa ederek hizmete açacağız’ demişti. 2020 Programı'nızda hızlı tren konusunda Aydın var mıdır? Sayın Cumhurbaşkanının belirttiği gibi, bu programa dâhil edilecek midir?”     

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler