CHP’li Vekilden Kuşadası ve Nazilli için flaş öneri

CHP’li Vekilden Kuşadası ve Nazilli için flaş öneri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Gürsel Erol, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sunduğu raporda Kuşadası ve Nazilli’ye ilişkin iyileştirme önerilerinde bulundu.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na kapsamlı bir rapor sundu. Kamulaştırma ve tercihli oy sistemi uygulamalarının yer aldığı raporda dikkat çeken kısım Nazilli ve Kuşadası’na yönelik iyileştirme yöntemleri oldu.

 

Cumhur Erol, Kuşadası'nın ‘Turizm Kenti' yapılarak özel yasal düzenlemeyle teşvik paketleri hazırlanması, Nazilli'nin ise özel statülü ‘Sanayi Kenti' yapılması önerisinde bulunuldu.

 

CHP’li Erol, Kılıçdaroğlu’na sunduğu raporu kamuoyu ile paylaşarak birtakım açıklamalarda bulundu. Erol, “Toplumun tüm kesimlerinin katılacağı, söz sahibi olacağı demokratik, çoğulcu ve katılımcı bir süreç sonunda eşit, Anayasal güvencesi olan yurttaşlık hakkı tanımlanmalı. Türkiye'nin etnik ve kültürel çoğulcu yapısının siyasal, toplumsal ve kültürel sisteme yansıması sağlanmalı. TBMM'nin yürütme üzerindeki denetimi eksiksiz ve kusursuz olarak işletilmeli. Yürütme karşısında Meclis'in yetkilerini güçlendirilerek, denge ve denetleme işlevi tam olarak yerine getirilmeli. TBMM, kuvvetler ayrılığı ilkesinin özüne sahip çıkılarak güçlendirilmeli.”

 

Nazilli ile Kuşadası'na 'Özel Statü' önerisi

 

“İl sayımız 100 e çıkarılmalı, ilçe sayısı da artırılmalı. Bodrum, Manavgat, Alanya, Marmaris, Kuşadası gibi ilçeler ‘Turizm Kenti' yapılarak özel yasal düzenlemeyle teşvik paketleri hazırlanmalı. Kırsal yerleşme özelliğini yitirmemiş, verimli topraklara sahip örneğin Ceylanpınar, Akhisar, Polatlı gibi ilçeler ‘Tarım Kenti' ilan edilmeli ve bu illere özel yatırım teşvik programları düzenlenmeli.. Lüleburgaz, Nazilli gibi ilçeler özel statülü ‘Sanayi Kenti' yapılmalı."

 

Tercihli oy pusulası sistemi

 

“Siyasi Partiler Yasası değiştirilerek, halkın iradesinin kendi inisiyatifiyle doğrudan sandığa yansıması için 1991 yılında uygulanan ‘Tercihli Oy' sistemi geri getirilmeli. Seçmen hangi partiye oy verirse versin herhangi bir partinin listesindeki milletvekiline işaret yöntemiyle oy verebilmeli. Milletvekili sayısı 500'e düşürülmeli ve 100 milletvekili Türkiye Milletvekili olarak partilerin aldığı oy oranına göre Meclis'te temsil edilmeli. 100 Türkiye Milletvekili partilerin aldığı oy oranına göre dağıtılırken bu dağıtıma Türkiye barajı uygulanmamalı.”

 

“Köprü, otoyol ve tüneller acele kamulaştırılmalı”

 

"Şehir Hastaneleri kamulaştırılarak Sağlık Bakanlığı'na devredilmeli. Ülkemiz için stratejik önemi olan köprü, otoyol, tünel, özelleştirilen madenler, enerji dağıtım işletmeleri (elektrik, doğalgaz), enerji santralleri, barajlar, havaalanları kamulaştırılmalı, yüzde 51'i kamunun 49'u halkın olacak şekilde halka arz edilmeli."

 

HABER: FATİH BAŞTÜRK DAL

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler