Gün birlik ve dayanışma günüdür

Gün birlik ve dayanışma günüdür

Aydın STK Platformu üyeleri İdlib’de ki hain saldırı sonrası basın açıklaması yaptı. Birlik ve beraberlik vurgusu yapan platform üyeleri, “Bu saldırı bardağı taşıran son damla oldu. Sadece mazlumların haklarını değil aynı zamanda ülkemizin sınırlarını da

Aydın Sivil Toplum Kuruluşu üyeleri, Suriye’nin İdlib bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetlerine düzenlenen hain saldırı sonrası basın açıklaması yaptı.

 

Platform üyeleri açıklamada şu ifadelere yer verdi.

 

“İslam alemi için mübarek sayılan bir gecede Suriye'nin İdlib bölgesinden gelen bir haber, millet olarak hepimizi derinden yaraladı. Rusya ve İran destekli Suriye rejim güçleri tarafından gerçekleştirilen alçak saldırı sonucu 33 askerimizin şehit olduğunu 32 askerimizin de yaralandığını öğrendik.

 

Bu saldırı bardağı taşıran son damla oldu. Sadece mazlumların haklarını değil aynı zamanda ülkemizin sınırlarını da koruyarak milletimize yönelik tehditleri bertaraf etmeye çalışan ordumuza yönelik gerçekleştirilen bu hain saldırıyı hiç bir bahanenin ardına sığınmadan LANETLİYORUZ.

 

Türkiye'nin Suriye iç savaşından bu yana Rejim ve destekçileri tarafından sivillere yönelik barbarca saldırılarına karşı mazlumdan yana tavır alması ve zalimlere karşı duruşunu gücü nispetinde göstermesi insani ve imani bir tepkidir.

 

Suriye'de Askerlerimize yönelik Rusya ve İran destekli Rejim saldırısı şunu bir kez daha apaçık bir şekilde ortaya çıkarmıştır; Küresel ve bölgesel sömürgeci güçler Türkiye'yi Suriye'deki iç savaşta mazlum ve zayıflardan yana bir tavır aldığı için akıllarınca cezalandırmak istemektedirler.

 

Dünkü saldırılarla anlaşılıyor ki; Rusya ve İran bir milyon insanın katledilmesi pahasına elleri kanlı vahşi mezhepçi bir güruhu desteklemeyi sürdürmektedir. Bu ülkeler, uzun yıllar sürecek ve ülkemizi kaos ve karanlığa sürükleyecek şeytani planlarının son aşamasını tamamlamak için harekete geçmiştir.

 

Astana ve Soçi'de uluslararası mutabakatla karşılıklı güvence ve taahhütler verilerek üç milyon Suriyelinin sığındığı İDLİB bölgesinin çatışmasızlık alanı ilan edilmesine rağmen Rusya ve İran anlaşmaları hiçe sayıp bölgede yaşama tutunmaya çalışan Suriyeli mazlumlara karşı barbar saldırılarını sürdürmüş ve sürdürmeye devam etmektedir.

 

Bu saldırılarla birlikte milyonlarca Suriyeli ; Türkiye sınırına doğru göç etmeye başlamıştır. Rusya ve İran, sivilleri aralıksız kara ve hava bombardımanı ile hedef alıp göçe zorlamaktadır. Aynı anda ABD, RUSYA ve İran'ın desteklediği PKK/PYD terör örgütü de sınırlarımızın diğer ucunda Türkiye'nin doğusunu bölecek terör planlarının merkezî üssü haline getirilmiştir. PKK/PYD terör örgütüne verilen açık destek ile Suriyeli üç milyon mültecinin Türkiye sınırına zorla sürülmesi, kendilerince Türkiye'yi cezalandırmak isteyen güçlerin asıl amaçlarını ortaya çıkarmaktadır.

 

En baştan beri Suriyeli mültecilerin güven içinde yaşamalarını sağlayacak bir bölge oluşturmak için İdlib'e insani yardım başlatan ve bölge halkının huzurunu sağlamaya çalışan Türkiye, pozisyonunu net bir şekilde uluslararası sisteme ilan etmiştir.

 

Türkiye, bölgedeki hamleleriyle uluslararası katillerin bölgeyi uzun vadede kaos ve kargaşaya sürükleyecek planlarını deşifre etmektedir. Dolayısıyla Türkiye'nin Suriye'deki mevcut konjonktüre karşı net siyasi ve askerî duruşu ülkemizin istikbali açısından hayati önem taşımaktadır. Bu önemi fark eden Aydın Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak Türkiye'nin sağlam, ahlaki ve ilkeli duruşunu desteklediğimizi, Türk devletinin bundan sonra bölge halklarının ve ülkemizin yararına alacağı her kararı destekleyeceğimizi ilan ediyoruz.

 

Ülkemizde misafir olan mültecilere Avrupa kapılarının açıldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Bununla birlikte her elim olayda olduğu gibi bu olayın ardından da sosyal medyada bilgi kirliliğine şahit oluyoruz. Bu noktada üzerimize düşen resmi makamların açıklamalarına itibar etmek ve birliğimizi beraberliğimizi en önemlisi de kardeşliğimizi muhafaza etmektir.

 

Bilinmelidir ki yüreğimiz kanıyor. Bugün bizim için ayrışma değil, birleşme günüdür. Şehitlerimizin acısı tazedir ve kanları yerde kalmamalıdır. İşte bu yüzden bugün cepheleşmeye değil birleştirmeye, ötekileştirmeye değil kardeşliğe ihtiyacımız vardır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet, şehit ailelerine ve tüm milletimize baş sağlığı diliyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler