Hesabını soracağız

Hesabını soracağız

CHP’li Süleyman Bülbül, iktidara Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesi üzerinden “Milletin malını Katarlılara peşkeş çektiler doymadılar, hesabını soracağız" sözleriyle yüklenince Meclis’te gerginlik yaşandı.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Meclis Genel Kurulu’nda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın bütçesi hakkında konuştu. AKP’nin yaptığı özelleştirmeleri “peşkeş çekmek” olarak adlandıran Bülbül’ün Tank Palet Fabrikası ve Türk Telekom’un devri konusundaki sözleri gerginlik yarattı.

 

CHP’li Bülbül konuşmasında şunları söyledi:

 

“Özelleştirme adı altında Türkiye'de yapılanlar vahşi kapitalizmin açık örneğidir. 1986'dan 2019'a kadar 70,3 milyar dolarlık özelleştirme yapılmış. Bunun 62,1 milyar doları ise AKP iktidarları tarafından yapılmış. SEKA'dan başlanmış, şeker fabrikalarına kadar uzanmış… Bunun sonuna milyonlarca işsiz, iş cinayetleri oluşmuş; insanlar ekmek derdine düşmüştür. TEKEL'in içki bölümü Nurol-Limak-Özaltın-TÜTSAB ortak girişimi olan Mey İçkiye 292 milyon dolara satılmış. Daha sonra bu ortaklık Mey İçkiyi 810 milyon dolara Amerikalılara satmış ve son olarak Amerikalılar da Mey İçkiyi 2 milyar 100 milyon dolara İngilizlere satmış. Ülkemizin zararı 1 milyar 800 milyon dolar. Biz buna millet malının yandaşlara peşkeş çekilmesi demeyelim de ne diyelim?”

 

AK PARTİ’NİN KÂR EDEN KURULUŞLARA BAKIŞI ŞAŞI

 

“AKP'nin kâr elde eden kuruluşlara karşı bakışı şaşı. Dünyada en çok çay tüketilen ülke sıralamasında 1'inci sıradayız. AKP ne yaptı? ÇAYKUR'u 2017 yılında Varlık Fonu'na devretti. ÇAYKUR Varlık Fonu'na devredilmeden önce 82 milyon TL kâr ediyordu, Varlık Fonuna devredilmesiyle birlikte 2018'de 657 milyon TL zarar ederken 2019'un ilk altı ayında 369 milyon TL zarar etti. Neden zarar etti? Kâhin olmaya gerek yok, zarara uğratacaksınız sonra ‘zarar oluşturuyor’ diye satacaksınız; bedavaya satacaksınız, olay bu. BOTAŞ'ta ne oldu? 2016 yılında 7 milyon TL kâr elde ediyordu, Varlık Fonuna devredildi, 2,5 milyon zarar etti. PTT 2016 yılında 471 milyon kâr ediyordu, 2018'de sadece 168 milyon kâr etti. Ama bundan daha kötüsü, ülkemiz için stratejik öneme sahip, iletişimin altyapısı olan TÜRK TELEKOM'u özelleştirecek kadar millîlikten, yerlilikten çıktınız. Katarlılara ve Suudilere peşkeş çektiniz.

 

TANK PALET FABRİKASI KATARLILARA PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR

 

“AKP'nin yerli ve millîlikten o kadar uzak olduğunu gösteren en önemli olay, bu milletin dişinden tırnağından, çocuklarının rızkından artırdığı bağışlarla kurulan Tank Palet Fabrikasını Katarlılara peşkeş çekilmesidir. Ama doymadılar. Güllük, Tekirdağ, Gökçeada Kuzu, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanları ve Taşucu Limanı'nı da satacaklar. Şeker fabrikalarını sattılar, Sümerbanka ait yerleri özelleştirdiler. Şimdi de gayrimenkullere göz koydular.

 

AK PARTİ’NİN DERDİ: DEVLET KÜÇÜLSÜN SARAY BÜYÜSÜN

 

“Sizin özelleştirme dediğiniz yandaşlarınız için bir güzelleştirmedir. Özelleştirme dediğiniz haram, hırsızlık, halkın hakkını çalıp 5 yandaşa peşkeş çekmektir. Sizlerin derdi, devlet küçülsün, Sarayınız büyüsün. Sizin milliliğiniz de yerliliğiniz de Saray yoludur.”

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler