Kılıçdaroğlu'ndan seçimden sonra ilk açıklama / "Yürüyüşümüz sürecek"

Kılıçdaroğlu'ndan seçimden sonra ilk açıklama / "Yürüyüşümüz sürecek"

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, resmi olmayan seçim sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kesin olmayan seçim sonuçlarına göre rakibi Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kazanmasının ardından yaptığı ilk açıklamada, "mücadeleye devam edeceğim" mesajını verirken, "Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız" dedi.

Cumhurbaşkanı seçiminin 14 Mayıs'ta yapılan ilk turunda adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, cumhurbaşkanını belirlemek için bugün tekrar sandık başına gitti. Kesin olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzde 52,16 oranında oy alarak üçüncü kez cumhurbaşkanı seçildi. Millet İttifakı adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,84 oranında oy aldı.

Seçim sonuçlarının ardından CHP Genel Merkezi’nde basın açıklaması yapan Kılıçdaroğlu, "Benim asıl üzüntü sebebim, ülkeyi bekleyen çok daha büyük sıkıntılardır. O sıkıntıların karşısında ilk olarak bizler duracağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, seçim süreci için de, "son yılların en adil olmayan seçim süreci" derken, "Devletin bütün imkanları, bir siyasi partiye seferber edildi, bir adamın ayakları altına serildi" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Hakkınızın yenmesine müsaade edemezdim, etmedim. Göz yumamazdım, yummadım. Eziyetlere, haksız, hukuksuz, adaletsiz bir düzene karşı susup dilsiz şeytan olamazdım, olmadım.

Milyonlarca göçmenin gelip de sizin 2. sınıf vatandaş olmanıza susamazsın, susmadım. Evlatlarımız işsiz, güçsüz hayata tutunmaya çalışırken onların sizin hakkınızı yemesine müsaade edemezdim, etmedim.

Çocuklarımızın yatağa aç girmesine, esnafın borç içinde olmasına gönlüm razı gelemezdi, gelmedi. Hepimiz bir aileyiz. Koskoca bir ailenin birbirine düşürülmesine müsaade edemezdim, etmedim. Her gün, her şeye zam gelirken, benim halkımın belinin bükülmesine gönlüm razı gelemezdi.

Ben bir kardeşiniz, dostunuz, amcanız, bu toprakların bir insanı olarak her zaman hakkınız, hukukunuz için kimse sizi ezmesin, hakkınız, hukukunuz yenmesin, bolluk içinde yaşayın diye mücadele verdim, vermeye devam edeceğim.

Kendiniz için, evlatlarımız için, emeklilerimiz için, analarınız babalarınız için, esnaf kardeşleriniz için demokrasi mücadelesi sürdürmeye destek verin.

Son yılların en adil olmayan seçim sürecini yaşadık. Devletin bütün imkanları, bir siyasi partiye seferber edildi, bir adamın ayakları altına serildi. Bu ahlâk ve hukuk dışı baskılara ve yayılmak isteyenin korku iklimine boyun eğmeden mücadele eden Millet İttifakı'nın genel başkanlarına, teşkilatlarına, seçmenlerimize, sandıklara sahip çıkan vatandaşlarıma teşekkür ederim.

Bu seçimde; halkın otoriter bir yönetimi değiştirme iradesi tüm baskılara rağmen net olarak ortaya çıkmıştır. CHP ve Millet İttifakı, tüm unsurlarıyla her cephede mücadelesini vermektedir. Ülkemize gerçek anlamda demokrasi gelinceye kadar bu mücadelenin öncüsü olmayı sürdüreceğiz.

Bu vatan için ne yapsak azdır. Benim asıl üzüntü sebebim, ülkeyi bekleyen çok daha büyük sıkıntılardır. O sıkıntıların karşısında ilk olarak bizler duracağız.

Öncelikle bana oy veren 25 milyonu aşan vatandaşımızı moralli bir şekilde dimdik ayakta görmek istiyorum. Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler