Kuşadası, kadın sorunlarını masaya yatırdı

Kuşadası, kadın sorunlarını masaya yatırdı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Kuşadası Belediyesi’nce “Kadınlar Her Alanda” başlıklı bir panel düzenlendi. İbramaki Sanat Galerisi’ndeki panelde kadının toplumsal yaşamdaki yeri, kadına yönelik şiddet, kadın ve çocuk istismarı konuları ele a

İbramaki Sanat Galerisi,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında “Kadınlar Her Alanda” başlıklı bir panele ev sahipliği yaptı. Moderatörlüğünü Avukat Özge Adalı’nın yaptığı panele konuşmacı olarak Kuşadası Kent Konseyi Kadın Meclisi’nden Emine Fırat, KADER ve MORÇATI Kurucusu Avukat Canan Arın, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 26’ncı dönem Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı ile Kirazlı ve Kızılcaköy’de çiftçilik yapan Yasemin Avans ve Fatma Orbay katıldı.

 

 

Panelin açılış konuşmasını yapan Avukat Canan Arın, kadına yönelik şiddetin toplumdaki ayrımcı cinsiyet anlayışından kaynaklandığını belirterek erkek egemen düşünce yapısının devam etmesi halinde kadın cinayetlerinin önüne geçilmeyeceğini ifade etti.

 

 

BASKI REJİMİ YAŞIYORUZ

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 26’ncı dönem Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı ise şiddet gören kadının vakit kaybetmeden hukuki yollara başvurması gerektiğini vurguladı. Türkiye’de her gün binlerce kadının şiddet mağduru olduğunu kaydeden Akatlı, “Şu an bir baskı rejimi yaşamaktayız. Demokrasinin içi boşaltılarak dindar ve kindar bireylerin yetiştirildiği bir dönemden geçiyoruz. Bu zihniyet gücünü artırdıkça baskı ve şiddetin dozunu da artıran iktidar partisi gövdesini ve ruhunu yeni rejime feda etmeye hazır bireyler yaratıyor” dedi.

 

Panel sonunda katılımcılara Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in eşi Duygu Günel tarafından teşekkür belgesi verildi.

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler