MERSİN İŞSİZLİK RAKAMLARINI ELEŞTİRDİ

MERSİN İŞSİZLİK RAKAMLARINI ELEŞTİRDİ

CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin yayınladığı basın açıklaması ile gençlerin işsizlik sorununa değindi. Türkiye ekonomisindeki gidişatıda eleştiren Mersin, vatandaşların çocuğuna mama alacak para bulamadıklarını dile getirdi.

A+A-

Geçtiğimiz hafta Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2020 yılının Kasım ayına ait işsizlik rakamları tartışılmaya devam ediyor. Konu hakkında açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin, "Artık basında sıklıkla yer almaya başladı, bu millet çocuğuna mama alamadığı için mama yerine çorbaya alıştırmaya çalışıyor minik bedenleri." diyerek ekonominin geldiği durumu eleştirdi.

Mersin açıklamasında, "TÜİK istatistik rakamlarını açıkladı. TÜİK’in açıkladığı rakamlar rahmetli Levent Kırca’nın skeçlerine konu olacak türden. TÜİK’e göre ülkemizde işsizlik % 12,7’miş. Hakikaten bu işin başında kimler varsa, yemek diyetlerini bilmek isterim. Bu kadar pembe bir ruh haline ne neden oluyor acaba? Aynı konuda araştırmalar yapan kuruluşlara göre ise işsizlik oranı % 29… Gençlerimiz arasında işsizlik ise % 30’larda. Geleceğimizin teminatı toplumun sermayesi gençlerimiz işsiz değerli arkadaşlar. Peki, kadınlarımıza ne demeli, AKP iktidarı tam da bu noktada turnusol kâğıdında renk veriyor. Kadının yeri evidir, iş hayatında ne işi var, ekonomiye ne katkı sunabilirler ki diyor… Kadın işsiz oranımız % 41… Yani AKP iktidarında kadınlarımız çalışamıyor, üretemiyor… Tabi, bir de bu oranların hiçbirisinde geçmeyen, iş bulmakta ümidini kırmış 1,5 milyon ümitsiz işsizimiz var. Ülke ekonomisinin genel durumuna yorum yapmak için yeterli sanırım veriler.

Öte yandan 5 büyükler için memleket hala cennet… Biliyorsunuz 1 ayı aşan bir süredir sokağa çıkma yasakları uygulanıyor. Hepimiz evlerimizde kalarak salgının bir an evvel bitmesi için bireysel olarak katkı sunuyoruz. Ancak, bir de bakıyoruz ki; 2 Deli Dumrul Köprüsü Osman Gazi ve Yavuz Sultan Selim’e sokağa çıkma yasaklarında geçilmediği için devletin yani hepimizin, milletin cebinden çıkan para 1 milyar 240 milyon lira… Yalnızca 40 gün için eski parayla 1 katrilyon 240 trilyon lira…

Yazık bu millete yazık.

Artık basında sıklıkla yer almaya başladı, bu millet çocuğuna mama alamadığı için mama yerine çorbaya alıştırmaya çalışıyor minik bedenleri." dedi ve Aydın'da yapımı devam eden Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'nde ki çalışmaları eleştirerek "Ne diyelim, toplumun durumu bu, 5 büyüklerin geliri bu, ha birde ilimizde belki de 20 milyon lirayı bulmuş maliyetle devam eden müze inşaatında, tabanı zemini beğenmeyip değiştirenler var. Kendi evlerinin tadilatı olsa eli cebine gitmeyecek olanlar mesele beytül mal olunca maşallah harcamakta, beğenmedim değiştirin demekte hiç beis görmüyor.

Ne diyelim efendiler; geçiş garantileri sizleri Mahkeme-i Kübra’da köprüden geçirecek mi bakalım?" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.