"Pamuk Destekleme Primleri Ne Oldu?"

"Pamuk Destekleme Primleri Ne Oldu?"

İYİ Parti İncirliova İlçe Başkanı Ahmet Alak, çiftçilere ulaştırılmayan pamuk primleri ödemelerini gündemine aldı.

Koronavirüs nedeniyle geçirilen zor günlerde toprağın ve üretimin kıymetinin daha net anlaşıldığını belirten Başkan Alak, üreticilere ve çiftçilere söz verilen primlerin yatırılmaması hakkında yazılı açıklamalarda bulundu.

 

İYİ Partili Alak yaptığı yazılı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

 

“Ülkemizde ve Dünyamızda koronavirüs nedeniyle yaşadığımız can kayıplarımız ile büyük bir üzüntüleri ülkece yaşadık.  Normalleşme süreci ile ülkemizde rutin işleyiş önlemleri almak koşuluyla gerçekleşmeye başladı. Koronavirüs salgınını, gıdanın ve  dolayısıyla da tarımın ne kadar değerli ve önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Ege bölgemizin ve Aydın ilimizin tarıma dayalı bir ekonomi ile ailesini geçindirme gerçeğini de düşündüğümüzde en bereketli topraklarda yaşamanın avantajını gıdaya zorluk çekmeden ulaştığımızda bir kere daha anladık. 

 

“Tarım ile uğraşan çiftçilerimiz ve üreticilerimiz ne haldeler? Bakanlık pamuk üreticisini de düşünüyor mu peki? Bu konularda yalnız bırakılan pamuk üreticisini iyi parti incirliova ilçe teşkilatı olarak önemli bir sorunu dile getirmek boynumuzun borcu diye düşünüyoruz.”

 

“Çiftçileri seçim malzemesi yaptılar”

 

2019 yılı, pamuk üreticimizin yaşadığı ekonomik zorluklarla atlatılmıştı. Yine dile getirdiğimiz sıkıntılarla çiftçilerimizin ve üreticilerimizin sesi olmuştuk. 31 Mart 2019 yılı mahalli idareler seçimleri dolayısıyla ödenen 2018 yılı pamuk rekoltesi destekleme primleri seçim kampanyası boyunca seçim meydanlarında kullanılmıştı maalesef yine çiftçimizi ve üreticimizi seçim malzemesi yapılmıştı. 2020 yılı haziran ayındayız ve ne yazık ki 2019 yılı pamuk rekoltesi destekleme primleri daha henüz ödenmedi. Çiftçilerimiz ve üreticilerimiz ödemesi gelen borçlarını ödemekte zorluk çekmekte yeni sezon ürün ekiminde ve dikiminde ekonomik zorluklarla karşılaşmaktadırlar. 

 

“Tarım ülkemizin ve bölgemizin en önemli geçim kaynağı dır.  Çiftçilerimize pamuk rekoltesi destekleme primleri ödemesinin bir an önce yapılması elzemdir. Ziraat Odaları ile çiftçilerimiz ödemelerin aksaması dolayısıyla sıkıntılar yaşamaktadır. Virüs salgını nedeniyle tarım işçilerinin de çalışmalarında ve işçi bulmada sorunlarla karşılaşan çiftçilerimiz ve üreticilerimiz psikolojik olarak da ciddi anlamda sıkıntılar yaşadılar. 2020 yılı ürün ekiminde desteklemenin de önceden belirlenmemesi tarım politikalarımızın da uzun vadeli olmadığından kaynaklanan belirsizliklerle çiftçilerimiz karambole ürün ekiminde ve dikiminde kaderlerine terk ediliyor.”

 

 

“Çiftçi kazanırsa refah yükselir”

 

“İhraç ediliyor olması ürünlerimizin önemli olduğunun bir kanıtıdır. Özellikle mevcut iktidar politikaları ithal tarım ürünlerimizin ticaretini kolaylaştırmıştır. Yerli ürünlerimizin ve üreticilerimizin bu ticaretle bağları olması münasebetiyle bakanlığımızdan ve meclisimizden ürün hasat mevsiminde ithal ürünlere gümrük vergilerinin arttırılması konusunda taleplerimizi iletiyoruz. Çiftçilerimize ve üreticilerimize hep birlikte sahip çıkmak düşüncesi ile çiftçilerimizin sesi olmak istiyoruz. Çiftçimiz ve üreticilerimiz kazandıkça refah seviyesi yükselir ülke ekonomimize katkılar sağlar.”

 

“İYİ Parti çiftçilerin yanındadır”

 

“Çocukluğumdan bu yana toprakla iç içe olan bir vatandaş olarak çiftçilerimizin ve üreticilerimizin desteklenmesi bizim için en hassas konudur. Hasat ve ekim/dikim dönemindeki çiftçilerimize ve üreticilerimize bereketli kazançlar dilerim.  Allah kolaylıklar versin. İYİ PARTİ olarak tarımın ve üreticilerimizin desteklenmesi bizim önceliğimizdir. Tüm çiftçilerimizi ve üreticilerimizi birlikte hareket etmeye ve birbirlerine destek olmaya davet ediyoruz.”

 

HABER: FATİH BAŞTÜRK DAL

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler