Profesörden mide bulandıran sözler

Profesörden mide bulandıran sözler

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven’in canlı yayında sarf ettiği sözler yurt genelinde infial yarattı.

Dün akşam bir televizyon kanalında yayınlanan programa katılan İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven, canlı yayında yaptığı açıklamalarla bu kadarı da pes dedirtti. Özgüven, 12-17 yaşındaki kız çocuklarının 'mükemmel vücutları' olduğunu söyleyerek, "İstediğiniz doktora sorun, bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaş olarak belirlenmiş" dedi.

 

Özgüven şu ifadeleri kullandı: "13 yaşında, hem aklen belli bir noktaya gelmiş, hem vücuden belli bir noktaya gelmiş bir insan. Sen, ‘10 yıl boyunca çocuk doğurmayacaksın, kadınlığını yaşamayacaksın’ diyorsun. Süpermen'i bilmem ama Süper kadın diye bir ırk var. Bu da 13-16 yaş arasında. İstediğiniz doktora sorun en üstün nitelikli insan bu yaşlardakiler... Hadi biraz büyütelim 12-17 olsun; çok muazzam rejenerasyon kabiliyeti var, vücudu mükemmel falan. Yani bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaş olarak belirlenmiş."

 

Özgüven’in yaptığı ahlak dışı açıklamalar sosyal medyada büyük tepki gördü. Birçok sosyal medya kullanıcısı, Türkiye gündemine oturan sözlerle ilgili hukukçuları göreve davet etti. 

 

İstanbul Aydın Üniversitesi: “Hukuki süreç başlatıldı”

 

İstanbul Aydın Üniversitesi, kadrolarında yer alan Özgüven’in yaptığı açıklamalar nedeniyle üniversite yönetiminin acilen toplandığını ve Özgüven hakkında hukuki süreç başlattıklarını duyurdu. İstanbul Aydın Üniversitesi’nin yazılı olarak yaptığı açıklamada, 

“Üniversitemizde görev yapmakta olan Prof. Dr. M. Kutluk Özgüven’in katıldığı televizyon programında yaptığı açıklama şahsi düşünceleri olup, İstanbul Aydın Üniversitesi’nin kurumsal yaklaşımını yansıtmamaktadır. Ancak böyle bir yaklaşımın, “Aydınlık bir geleceğe” sloganına sahip, öğrenci ve personelinin yüzde 60’ı kadın olan, Türkiye’nin aydınlık yarınlarının yetiştirilmesinde büyük görevler üstlenen ve geleceğin güçlü kadın liderlerini yetiştirmekten gurur duyan bir kurum tarafından kabul edilmesi, görmezden gelinmesi ya da mazur görülmesi kati surette mümkün değildir. Ülkemizin kanayan yarası olan çocuk istismarını olağanlaştırmayı amaçlayan bu açıklamasından dolayı kendisini şiddetle kınıyoruz. İstanbul Aydın Üniversitesi yönetiminin olay sonrası acilen toplanarak, söz konusu personel hakkında hukuki süreci başlattığını, süreç sonunda gerekli bilgiyi kamuoyuyla tekrar paylaşacağımızı, böyle bir zihniyetin kurumumuzda asla barınamayacağını bilhassa belirtmek isteriz" ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler