SÖKE MİLLET İTTİFAKINDA KRİZ

SÖKE MİLLET İTTİFAKINDA KRİZ

Söke Belediye Meclisi encümen üyeliği seçimlerinde bazı CHP'li meclis üyelerinin ittifak ortağı adayı yerine AK Partili adaya oy vermesinin ardından İYİ Parti Söke İlçe Başkanı Çağlar Çelikez yaşananları değerlendirdi.

A+A-

Söke Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağan Toplantısı'nda gerçekleştirilen encümen üyeliği seçimleri sırasında yaşananlar Aydın siyasetine bomba gibi düştü. Kapalı oylama usulü ile gerçekleştirilen seçim sırasında Millet İttifakı grubunun aldığı grup kararına uymayan bazı CHP'li meclis üyeleri, İYİ Partili meclis üyesi Adem Efe yerine Cumhur İttifakı'nın adayı Hasan Turhan'a oy verdi. Yaşananların ardından encümen üyeliğine AK Partili Turhan seçildi.

"İTTİFAKA ZARAR VERMEDEN GEREKENLERİN YAPILMASINI TALEP EDİYORUZ"

Yaşanan krizin ardından İYİ Parti Söke İlçe Başkanı Çağlar Çelikez, olayların Millet İttifakı'nın Aydın'da süregelen ortaklığına yakışmadığını dile getirdi. Krizin ittifaka daha fazla zarar vermeden tedbirler alınması gerektiğini söyleyen Çelikez, "Bilindiği gibi 1 Nisan 2021 tarihinde Söke Belediyesi Meclis Toplantısı'nda ihtisas komisyonları ve encümen üyeliği seçimleri yapılmıştır. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri'nde Millet İttifakı olarak girmiş olduğumuz yerel seçimde Aydın BŞB ve 10 ilçenin belediye başkanlığı Millet İttifakı adayları tarafından kazanılmıştır. Millet İttifakı'nı oluşturan CHP ve İYİ PARTİ arasında ortak yönetme anlayışı ve işbirliği tesis edilmiş olup bugüne kadar bu işbirliği uyumlu bir şekilde devam etmiştir. İYİ Parti olarak gerek Söke Belediye Başkanımız Sayın Levent Tuncel, gerekse Aydın Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Özlem Çerçioğlu ile ortak akla dayalı bir sürecin yürütülmesine büyük itina gösterdik. Zaman zaman bu işbirliğini zedelemeye yönelik dâhili ve harici hamleler olsa da, bu hamleler bertaraf edilmiştir. 

Ancak 1 Nisan 2021 tarihinde belediye meclis toplantısında gizli oylama ile yapılan Encümen Üyeliği seçiminde isimleri herkesçe bilinen (kendileri itiraf etmiştir) bazı CHP'li meclis üyeleri gurup kararına rağmen İYİ Parti Encümen üyesi adayı Adem Efe'ye değil de, Cumhur İttifakının AK Partili adayına oy vermişlerdir. 

 Sonuç olarak Millet İttifakı ruhuna aykırı şekilde Encümen Üyeliğine 5 CHP'li meclis üyesinin gurup kararına uymaması sonucunda AK Parti'li üye seçilmiştir. Bu sonuç Millet İttifakı'nın Aydın'da seçim öncesinde başlayıp bu günlere ulaşan durumuna yakışmamıştır. 

Bu husus Genel Başkanlarımız ve Genel Merkez Teşkilatlarımızın ülke sathında Millet İttifakı olarak oluşturduğu ruhu zedeleyici bir uygulama olmuştur. Tercihleri kendi ittifak ortağı adayı yönünde değil de, kendilerine her türlü çirkin ithamı yapan AK Parti'den yana yapan kişiler şüphesiz ki Millet İttifakı tabanında sorgulanacaktır. Yapılan bu yanlış aynı zamanda bu ittifaka oy veren seçmen tabanına da ihanettir. Millet İttifakı seçmeni bizlere oy verirken rakibimiz Cumhur İttifakı ile işbirliği yapalım diye değil, ülkeyi Cumhur İttifakı'nın tahakkümünden kurtaralım diye oy vermiştir. 

Bu kişiler gurup kararına uymayıp, karşı tarafa oy vererek kendi partilerinden belediye başkanı Sayın Levent Tuncel'i de zor durumda bırakmışlardır. 

Bu vesile ile 1 Nisan 2021”de Söke'de ortaya çıkan fitne hareketinin Genel Başkanlar düzeyinde yürütülen işbirliğine Aydın ilinde zarar vermemesini temenni ediyoruz. CHP İlçe, İl ve Genel merkez yöneticilerinden beklentimiz sorumluluktan uzak bu birkaç kişinin Millet İttifakı'na daha büyük zarar vermeden gerekli tedbirleri almalarıdır. 

Genel başkanımız aksini işaret etmediği müddetçe, Türk milletinin geleceğine umut olmayı sürdürmek adına bizler ittifak sorumluluğumuzu yerine getirmeyi devam edeceğiz. Millet İttifakı  birkaç sorumsuz kişinin inisiyatifine terk edilmeyecek kadar kıymetlidir. Bu bağlamda ittifak ortağı yöneticilerinden de aynı hassasiyeti beklemek hakkımızdır."
dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.