Tralleis’in gizemli bölümleri ortaya çıkarılacak

Tralleis’in gizemli bölümleri ortaya çıkarılacak

Aydın'ın simgesi olan Tralleis Antik Kenti'nde Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yürütülecek arkeolojik kazı çalışmalarına törenle başlandı. Rektör Prof. Dr. Bülent Kent, Tralleis'in gizemli geçmişinin ortaya çıkarılacağına dikkat çekti.

Aydın'ın simgesi Tralleis Antik Kenti'nde Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yürütülecek arkeolojik kazı çalışmalarına törenle başlandı. "Tralleis Antik Kenti kazılarını ilk kez resmi açılış töreniyle başlatmanın gururunu yaşıyoruz" diyen ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, Tralleis'in gizemli geçmişinin aydınlatılacağını ve kadim kentin gün yüzüne çıkarılacağını dile getirdi.

ÖĞRENCİLİKTEN KAZI BAŞKANLIĞINA

ADÜ Öğretim Üyesi ve Tralleis Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Murat Çekilmez, "2024 yılı Tralleis Antik Kenti kazıları Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 21 Mayıs 2024 tarih ve 8503 sayılı kararıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Kazı Başkanlığı tarafından yürütülecektir. İlk defa 2002 yılında lisans öğrencisi olarak katıldığım Tralleis kazısına kazı başkanı olarak devam etmek benim için büyük bir gurur kaynağı oldu. Öğretim üyesi olmaktan büyük şeref duyduğum ADÜ'ye Tralleis kazısının Cumhurbaşkanımızın kararıyla geçmesi üniversitemiz ve benim için büyük bir başarı olmuştur" dedi.

GECE MÜZECİLİĞİ DÖNEMİ AYDIN’DA DA BAŞLAYACAK

"Kazı başkanlığım boyunca Tralleis Antik Kenti'nin kültür turizmine kazandırılmasına hız vereceğiz" görüşünü aktaran Çekilmez, şöyle devam etti: "Özellikle son yıllarda Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy tarafından sunulan ve büyük beğeni toplayan gece müzeciliği projesini Tralleis Antik Kenti'nde de gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararıyla buranın revize çevre düzenlemesi kabul edildi. En yakın zamanda bu projeyi yaşama geçireceğiz. En büyük amacımız da antik kenti bir an önce ziyaretçilerle buluşturmaktır."

whatsapp-image-2024-07-08-at-12-22-35-1.jpeg

“REKTÖR KENT; TARİHİMİZİ DAHA İYİ ANLAMAK İÇİN BİR ADIM DAHA ATIYORUZ”

Etkinlikte konuşan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent ise "Bugün burada tarihimizin derinliklerine doğru yolculuğa çıkmak, kültürel mirasımızı daha iyi anlamak ve onu gün yüzüne çıkarmak için bir adım daha atıyoruz. Tralleis Antik Kenti kazılarını ilk kez resmi açılış töreniyle başlatmanın gururunu yaşıyoruz. Bu tarihi an, bizler için sadece bir başlangıç değil, aynı zamanda geleceğe yönelik hedeflerimizin simgesidir.

whatsapp-image-2024-07-08-at-12-22-36.jpeg

whatsapp-image-2024-07-08-at-12-22-35.jpeg

Tralleis Antik Kenti yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve kültürel zenginlikleriyle günümüze kadar ulaşmıştır. Bu eşsiz mirası gün ışığına çıkarmak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin sorumluluğudur. Bu önemli çalışmanın hem bilim dünyasına hem de ülkemizin kültürel zenginliğine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum" görüşlerini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler