Yıldız'dan turizm çıkışı!

Yıldız'dan turizm çıkışı!

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, TBMM’de yaptığı konuşmada turizmin geleceğini sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız TBMM’de turizm sektörünün karşılaşacağı sorunları dile getirdi. Yıldız, “Değerli arkadaşlar, corona virüsü geldiğinden beri Türkiye'de 83 milyonun ilgilendiğini hepimiz biliyoruz, biz de aşağı yukarı on günden beri takip ediyoruz. Özellikle, Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına sağlık çalışanlarına burada çok teşekkür ediyoruz, gece gündüz çalışıyorlar, hiçbir kuşkumuz yok. Bu corona virüsün dışında, aynı zamanda da Ekonomi Bakanından bir açıklama bekliyorduk.” dedi.

 

 

NEDEN BİR AÇIKLAMA YAPILMIYOR

 

 

Koronavirüsünden en fazla etkilenen alanın turizm olduğuna dikkat çeken Yıldız, “35 milyar dolar gelir elde ettiğimiz sektör turizm sektörüdür. Değerli arkadaşlar, turizm sektöründe 1,5 milyon insan çalışıyor, 1,5 milyon. Artı, yan kollarla beraber 20 milyon insan Türkiye'de geçim kaynağını turizm gelirlerinden sağlıyor yani orada yatan bir müşteri sadece orada yatıp gitmiyor; tarıma katkısı oluyor, eğlence sektörüne katkısı oluyor, esnaflara katkısı oluyor, hediyelik eşyalara katkısı oluyor ve 20 milyon insan geçim kaynağını turizmden sağlıyor. On gün geçmesine rağmen, Sayın Turizm Bakanımız herhangi bir açıklama yapmadı, bir acil eylem planı da yapmadı, Turizm Komisyonunu da toplamadı. Merak ediyorum, ne zaman olacak bu? diye.” İfadelerini kullandı.

 

 

PERSONELLER EVLERİNE GÖNDERİLDİ

 

 

Mart ve Nisan ayında sezonun açıldığına vurgu yapan Yıldız, “Mart ve nisan aylarında turizm bölgesindeki otellerin bakımı, açılması ve personel alımı başlıyor. Şu an, Antalya başta olmak üzere Bodrum, Kuşadası, Didim, Çeşme'deki turizmcilerle konuştuğumuzda herhangi bir açıklama gelmediğini, aldıkları personeli tekrar evlerine gönderdiklerini söylüyorlar. Şimdi ne yapmamız gerekir? Turizm bölgesinde olan bütün ötecilerin kredi borçlarını bir yıl boyunca ertelememiz lazım. Bu sene yani bu dönemde çalışan personelin SSK'sinin devlet tarafından karşılanması gerekiyor. Acil sicil affını getirmemiz gerekiyor. Bu sicil affını getirmediğimiz sürece, oradaki yatırımcıların, turizmcilerin kredi çekme imkânı yok. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu sicil affı konusunun acilen Meclise getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

 

 

Yıldız sözlerini şu ifadelerle tamamladı. Tabii ki bu virüs sadece Türkiye'de değil, dünyanın her tarafında var ama ben inanıyorum ki Çin başarılı oldu bu corona virüsünde inşallah, Türkiye de kısa sürede bu virüste başarılı olacak,önümüzdeki dönemde ekonomimizi düzelterek yolumuza devam edeceğiz. Ama sizler, bu kanunları getirip Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçirmediğiniz takdirde Türkiye'nin önünü kapatmış olursunuz ve geç kalınmış olur. 40 milyar dolar beklediğiniz turizm gelirleri maalesef 5-6 milyar dolara düşer. Önümüzdeki dönemde Türkiye'de ekonomik krizin nasıl olacağını bilmenizi istiyorum. Özellikle Antalya, Bodrum, Muğla, Aydın, o bölgelerdeki turizm yatırımcıları gerçekten geceleri uyuyamıyor, ne yapacaklarını bilmiyor. Ben özellikle Turizm Bakanına seslenmek istiyorum: Bir an önce Turizm Komisyonunu toplayın.”

 

 

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler