AYÇEP JES’leri topa tuttu

AYÇEP JES’leri topa tuttu

Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP), Jeotermal Elektrik Santrali (JES) şirketlerini yayınladığı basın açıklamasıyla topa tuttu.

‘Aydın'daki yaşamı savunmak için ses olalım' konulu açıklamada şu ifadelere yer verildi;

 

“Aydın şehri çehresi, doğası ve kültürü ile birlikte yüzyıllardır insanların yaşadığı en güzel coğrafyalardan biri olmuştur. Hatta ünlü tarihçi Heredot Aydın şehrini “Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü” diye nitelendirmiştir. Ancak son 10 yılda bu en güzel yeryüzü gözlerini kar hırsı bürümüş JES’ler tarafından hunharca katledilmektedir. Hem de bu işi insanların gözünü boyarcasına PR çalışmalarıyla birlikte yapmaktadırlar. Bu şirketler hem topraklarımızı hem suyumuzu hem de geleceğimizi bizden çalmaktadırlar.

 

JES’ler kurulmadan önce binary (ikili çevrim) sistem dedikleri en modern sistemde üretim gerçekleştireceklerini ve bu sistemlerin doğaya hiçbir şekilde akışkan ve emisyon salmayacağını belirterek yasal işletme ruhsatlarını ve üretim lisanslarını almaktadır. Hatta bu yasal işlemlerini çevrede zeytinlik alanların olduğunu ve 1. Sınıf tarım arazisi olduğunu üstüne basa basa belirtmelerine rağmen gerçekleştirmektedirler. Hatta bu JES şirketlerine kazandıkları yüksek kârlar yetmemektedir ki bu JES şirketleri başında taahhüt ettikleri akışkan ve emisyon alıcı ortamlara vermeyeceğiz, bizim sistemimiz çevreyi kirletmez sözlerini unutarak akışkan ve emisyonlarını Aydın’ın kentsel alanına, ovalarına ve yaşamının tam ortasına nükleer bir bomba misali bırakmaktadır. Hatta bu hafta sonu Yılmazköy’de geçen hafta kazanın olduğu alanda yeniden gaz salınımına pervasızca devam etmektedir. JES şirketlerinin bu kadar pervasızca davranması ancak ve ancak yetkili kurumlar tarafından denetlenmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu pervasızlıkların sona ermesi için bir an önce yetkili kurum ve kuruluşları göreve davet ediyoruz.

 

"ÇEVRE KATLİAMI"

 

Bunun yanı sıra Aydın Valiliği tarafından açıklanan emisyon ölçümlerinin sonuçları tartışmaları dindirmemiş, Aydın halkı JES’lerden başka sebep yoksa burnuna gelen çürük yumurta kokusunun temel sebebini merak etmektedir. Ayrıca T.C. Efeler Belediyesi’nin ölçümüne istinaden bakıldığında suçlular suçüstü yakalanmıştır. Bu nedenle yetkili kurum ve kuruluşlar Çevre Kanunu’nun 11. Madde’sine dönük olarak Kocagür’deki KEN 3 JES işletmesinin işletme ruhsatlarını iptal etmeleri gerekmektedir. Yılmazköy’deki firmayla ilgili olarak gerekli işlemler ivedelikle gerçekleştirilmeli ve Yılmazköy’de halkın arazileri ve yaşam alanları tahrip olan bireylerin zararları telafi edilmelidir.

 

Yılmazköy’deki patlama sadece bir iş kazası değil aynı zamanda çevre katliamıdır. Tüm çıplaklığıyla bugüne kadar gelinen durumun kısa özeti budur. Ancak bu resme sürekli yeni süreçler eklenmeye çalışılmaktadır. Kızılcaköy’de, Kuyucular-Beyköy’de, Kalfaköy’de, Nazilli ve Karacasu’da aynı resim uygulamaya koyulmaktadır. Aydın şehri JES’ler tarafından doğudan batıdan kuşatılmakta ve birileri bu coğrafyayı JES çöplüğü haline getirmeye kararlıdır. Bu nedenle bu duruma karşı çıkmak için tüm AYDIN’lıları, tüm Belediye Başkanları’mızı, Milletvekillerimizi, Siyasi Parti İl ve İlçe Başkanları’nı, STK’ları Aydın için SES OLMAYA çağırıyoruz. Tepkilerimizi daha güçlü göstermek zorundayız. Tüm JES’ler kapatılıncaya kadar Aydın Susmasın. Bu Memleket Bizim! Başka Bir Aydın Yok! Yaşanabilir Bir AYDIN ve DÜNYA için SES VER!"

 

(HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler