BAKAN PAKDEMİRLİ’YE TEŞEKKÜR VE TALEPLERİNİ İLETTİ

BAKAN PAKDEMİRLİ’YE TEŞEKKÜR VE TALEPLERİNİ İLETTİ

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda TOBB Ticaret Borsaları Konsey üyesi Fevzi Çondur, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde gerçekleştirilen Ticaret Borsaları Konsey toplantısına katıldı.

Bölgesel sorun ve çözüm önerileri başta olmak üzere  birçok konunun konuşulduğu, TOBB Borsalar Konsey toplantısına T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Borsaları konsey üyeleri, hayvancılık kurulu üyeleri ile tarım kurulu üyeleri katıldı.

 

Aydın incirinin TMO tarafından alınması konusunda  destek veren Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye Teşekkür

 

Çondur konsey toplantısında, ülkemize  sağladığı döviz girdisi bakımından stratejik öneme sahip, üstün besleyici özellikleri nedeniyle de tartışılmaz bir ürünümüz olan Aydın incirinin sezon da fiyatının düşmesi tedirginlik yaratmıştı. Fiyat düşüşünün önüne geçilmesi amacıyla ürünümüz Aydın incirinin   TMO tarafından alınması konusunda  destek veren Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye teşekkürlerini iletti.

 

İncirde kayıt dışının önlenmesi için  prim desteği istedi. Kuru incirde lisanslı depo  tebliğinin yayınlanmasının gerekliliğini vurguladı

 

İncir, üstün besleyici özellikleri nedeniyle de tartışılmaz bir ürünümüzdür. Ürüne prim desteği sağlanmaması sebebiyle, üreticiler sattıkları ürünün müstahsil makbuzu talebinde bulunmamaktadır. Bu durum haksız rekabet ve vergi kaçakçılığına sebebiyet vermektedir. Destek ile hem üreticimize, hem de incir üretiminin artmasına katkı sağlanacaktır. İfadelerini kullanarak,  incir  ticaretinin herkes tarafından kabul gören standartları belirlenmiş şekilde yapılması, kaliteli üretimin teşvik edilmesi, güvenli bir piyasanın oluşturulması, hasat zamanındaki arz fazlalığı sebebiyle fiyat düşüşlerinin önlenmesi için kuru incirde lisanslı depo  tebliğinin yayınlanmasının gerekliliğini vurguladı.

 

Suriye’den Gelen Yağlar Zeytinyağı Ticaretini Zorlaştırdı

 

Suriye’den ülkemize ihraç kaydıyla gelen zeytinyağının, ülkemizde fiyatlara düşüşü olarak yansıdığını, zeytinyağı üreticisine gelir kaybı yaşattığını  ve zeytinyağı ticaretinin zorlaştığını aktardı.

 

Zeytinyağında Tağşişte Marketlerinde Cezai Yaptırıma Dahil Olması Gerek

 

Çondur açıklamasının devamında  tağşişli yağa dikkat çekerek,  ülkemizde zeytinyağı sektörünün en büyük sorunlarından biri zeytinyağında hile yapılmasıdır. İlgili makamlar tarafından taklit ve tağşiş de uygulanan cezai yaptırımların caydırıcı düzeyde arttırılması, tağşişli zeytinyağı ticareti yapanların  nitelikli suçlar kapsamında cezalandırılması, tağşişli yakalanan yağ miktarı ile orantılı caydırıcı para cezası uygulanması, gerekmektedir. İfadelerine yer vererek, taklit ve tağşişli zeytinyağı ticareti yapanların yanı sıra marketlerinde cezai yaptırıma dahil olması gerekliliğini ifade etti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler