CHP’li Bülbül Protesto Yasaklarına Tepki Gösterdi

CHP’li Bülbül Protesto Yasaklarına Tepki Gösterdi

TBMM Adalet Komisyonu Üyesi CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül Aydın, İstanbul, Adana, Kilis, Kırklareli, Balıkesir, Trabzon ve Kocaeli Valiliklerinin Suriye'de yürütülen operasyonlarla ilgili her türlü açıklama ve etkinliğin yasaklanması kararına t

Suriye'de yürütülen operasyonlarla ilgili her türlü açıklama ve etkinliğin yasaklaması kararına tepki gösteren CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ‘’ Farklı görüş ve seslerin baskı altına alınması ile bir yere varılamaz.  Protesto hakkı demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarındandır. Barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşleri anayasal güvence altına alınmıştır. Fakat Aydın, İstanbul, Adana, Kilis, Kırklareli, Balıkesir, Trabzon ve Kocaeli Valileri, Anayasal olarak güvence altına alınan bu hakkı, almış oldukları talimatla engellemektedir. Anayasa’nın 34’üncü maddesinde yer alan ‘Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir’ hükmünü çiğnemiştir. Toplantı ve gösteri yapma hakkını, ifade özgürlüğü ve düşünceleri açıklama hakkını ihlal edilmektedir. 

 

Ne zaman kamuoyunun tepkisini ortaya koyacağı bir durum meydana gelse tek adam rejimi verdiği talimatlarla yapılacak olan demokratik gösterilere engel olmaya, vatandaşın sesini kısmaya çalışılıyor.  Alınan bu karar oluşturulmaya çalışılan parti devletinin bir parçası niteliğindedir. Anayasayı açıkça ihlal eden bu karardan bir an önce geri dönülmelidir’’ ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler