Başkan Günel Kuşadası’nın çehresini Değiştirdi

Başkan Günel Kuşadası’nın çehresini Değiştirdi

Kuşadası, Başkan Ömer Günel öncülüğünde ilklerin yaşandığı bir kent olma yolunda hızla ilerliyor.

Koronavirüs ile mücadelede Türkiye’nin en başarılı 4. ilçesi seçilen Kuşadası Belediyesi, Başkan Ömer Günel ile yeni bir geleceğe adım atıyor.

 

Türkiye turizminin uzun yıllar amiral gemisi olan Kuşadası, son 30 yıl içerisinde gerek yerel gerekse merkezi yönetimin yanlış uygulamaları sonucunda bu özelliğini kaybetmeye başladı. İlçe, Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi gibi tarihi ören yerlerine yakınlığının yanında, yolcu limanı ve 5 yıldızlı turistik işletmelere sahip olmasına rağmen yerel yönetimlerin geçmişte uyguladığı hatalı politikalar nedeniyle hak ettiği yere bir türlü gelemedi.

 

Başkan Ömer Günel’in son bir yıllık görev süresi içinde ilklere de imza atan bazı icraatları şöyle:

 

T.C ibaresinin eklenmesi

 

10 yıl önce tüm kamu kurum ve kuruluşlarının tabelalarından kaldırılan ‘T.C’ ibaresi Başkan Ömer Günel’in talimatıyla Belediye Ana Hizmet Binası başta olmak üzere belediyeye ait tüm tabelalarda ve tasarlanan yeni logoda yerini aldı.

 

Faytonlar kaldırıldı

 

Göreve geldiği günden bu yana hayata geçirdiği projelerle Kuşadası’nın hayvan dostu bir kent olmasını sağlayan Belediye Başkanı Ömer Günel’in en çok ses getiren icraatlarından birisi de kent merkezinde 8 yıldır faaliyet gösteren faytonların kaldırılması oldu. 

 

Haybulans hizmete başladı

 

Kuşadası, Belediye Başkanı Ömer Günel ile bir ilkin altına daha imza attı. Başkan Ömer Günel’in talimatıyla Sağlık İşleri Müdürlüğü (SİM) bünyesinde, yaralı hayvanlara olay yerinde ilk müdahalenin yapılması amacıyla Haybulans olarak adlandırılan ‘Hayvan Ambulansı’ hizmete girdi. 

 

Kruvaziyer’in başkenti Kuşadası dünya devlerini ağırladı

 

Sahip olduğu yolcu limanı sayesinde Türkiye’de kruvaziyer turizminin başkenti konumunda olan Kuşadası, Başkan Ömer Günel’in girişimiyle dünya devlerini ağırladı. 2019 yılının 7-10 Mayıs tarihleri arasında kruvaziyer sektörünün küresel ölçekteki en büyük kuruluşu olan MedCruise’un (Akdeniz Kruvaziyer Limanları Birliği) 54’üncü Genel Kurulu Kuşadası’nda yapıldı. Üç gün süren genel kurulda 120 sektör temsilcisine Kuşadası’nın tanıtımı yapıldı. 

 

Sağlık turizminde yeni rota Kuşadası

 

Başkan Ömer Günel, Şubat ayında yapılan Belediye Meclisi'nden "Jeotermal Şirket" kurulması için yetki aldı. Sadece termal sağlık turizmi alanında faaliyet gösterecek bir şirketin kuruluşunda son aşamaya gelindi. Şirket tam anlamıyla faaliyete geçtikten sonra yapılacak yatırımlar sayesinde hem Türkiye hem de Kuşadası yeni bir destinasyon alanına sahip olacak.

 

Kuşadası festivaller kenti oldu

 

Kentte 6 yıl aradan sonra Türkiye’nin pop müzik alanındaki geleneksel tek beste yarışması olan ‘Altın Güvercin Müzik Festivali’ yeniden kanatlandı. Kirazlı Mahallesi’nde düzenlenen ‘Kiraz Festivali’, ‘Caferli Çiçek Şenliği’, ‘Soğucak Günbatımı Şenliği’ ve Davutlar Sevgi Plajı’nda gerçekleşen ‘Kuşadası Gençlik Festivali büyük ilgi görürken, festivaller kentin tanıtımına önemli bir katkı sundu.

 

EKO Turizm’de sektöre öncülük yapacak kent Kuşadası

 

Şeftalisi ile ünlü Davutlar ve kirazı ile ünlü Kirazlı mahallelerinde gerçekleşen yılın ilk hasatlarına katılarak çiftçileri yalnız bırakmayan Başkan Ömer Günel, 7 yıl aranın ardından düzenlenen ‘Kiraz Festivali’ ile de bölgedeki organik tarımın tanıtımının yapılmasını sağladı.

 

Yerel Üreticiler Kuşadası’nda hayat buldu

 

Başkan Ömer Günel, yerel üreticiyi desteklemek ve vatandaşların iyi tarım uygulamaları ile üretilen gıda ürünlerine aracısız ulaşımını sağlamak amacıyla önemli bir adım atarak “Yöresel ve İyi Tarım Ürünleri Sokağı” adıyla bir satış alanının açılmasına öncülük etti. 

 

AB Projeler Merkezi Kuşadası’nda açıldı

 

Kuşadası Belediyesi bir ilke imza atarak belediyeye bağlı olarak ayrı bir binada faaliyet gösteren Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği Merkezi’ni açtı. Kuşadası Belediyesi Uluslararası İlişkiler ve AB Merkezi’nin açılışı, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger’in katılımıyla gerçekleşti. Kamu kurumları, üniversiteler, sivil toplum ve meslek kuruluşlarıyla iş birliği yaparak projeler geliştirilmesi, ayrıca AB fonlarının etkin biçimde kullanılması amacıyla faaliyet gösteren Uluslararası İlişkiler ve AB Merkezi önemli bir işlevi yerine getiriyor.

 

Modern kent uygulaması ‘Tek Yön’ devrimi

 

Kuşadası’nın yıllardır kanayan yarası olan trafik problemi Belediye Başkanı Ömer Günel’in hayata geçirdiği ‘Tek Yön’ uygulaması ile çözüme kavuştu.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler