Kimin evde kimin yurtta kalacağına nasıl karar verdiniz?

Kimin evde kimin yurtta kalacağına nasıl karar verdiniz?

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, umreden dönen ve Aydın’da yaşayan 256 vatandaşın karantinaya alınmasının nedenini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

 

CHP Aydın Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, umreden dönen ve Aydın’da yaşayan 256 vatandaşın karantinaya alınmadan evlerine gönderilmesiyle ilgili Meclis’e soru önergesi verdi.

 

 

Bülbül, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlamasını istediği önergede “Umre ziyareti için Suudi Arabistan’a giden ve geçtiğimiz günlerde ülkemize dönen bazı vatandaşlarımız için İstanbul, Ankara ve Konya başta olmak üzere birçok ilde bulunan yurtlar, karantina merkezi olarak seçilmiş ve umreden dönen vatandaşlarımız bu yurtlara yerleştirilmişlerdir. Fakat alınan bu önlemlerden hemen önce umreden dönüş yaparak Aydın’a gelen 256 vatandaşlarımıza Aydın İl Sağlık Müdürlüğünce “14 gün boyunca dışarı çıkmayacakları ve ziyaretçi kabul etmeyeceklerine” dair bir yazı imzalatılarak evlerine gönderilmiştir. Aydın’ın ardından pek çok ilde de sorun yaşandığı belirtilmiş ve basına yansımıştır’’ ifadeleri kullanarak Koca’ya şu soruları yöneltti :

 

 

 

- 20 Aralık 2019 tarihinden itibaren bugüne kadar umreden dönen kaç kişi vardır? Kaç kişi karantina için hazırlanan öğrenci yurtlarına yerleştirilmiştir?

 

- Umreden dönen kaç kişi karantinaya alınmayarak 14 günlük süreyi evlerinde geçirmeleri istenmiştir? Bu kişiler hangi illerdedir?

 

- Bakanlık, kimin yurtlarda kimin evlerde karantinada olacağı kararını hangi test sonuçlarına göre vermiştir?

 

- 14 günlük süreyi evlerinde geçirecek olan kişiler hangi koşullarla evlerine gönderilmiştir? Bu kişilerden daha sonra gelişen semptomlar nedeniyle sağlık kuruluşuna başvuru olmuş mudur?

 

- Evlerinde olan kişiler öğrenci yurtlarına yerleştirilenler gibi özel karantina alanlarına alınacak mıdır?

 

- Bilim Kurulu üyesi bir uzman bir haber programında “Umreden dönüşlerin bu kadar fazla olacağını tahmin etmedik. Son kafileyi kontrol etmek daha kolay olsun diye yurtlara yerleştirdik” demiştir. Bir itiraf niteliğinde olan bu açıklamaya göre Sağlık vatandaşlar umreden dönmeden önce ne gibi tedbirler almıştır? Nerden ilk gelen kafileler de son gelen kafile gibi özel karantina alanlarına alınmamıştır?

 

- Umreden dönen kaç kişiye Korona virüs teşhisi konulmuştur?

 

- Evlerine gönderilen kişiler İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kontrol edilmekte midir? Ediliyor ise hangi sıklıkla ve hangi testlere tabi tutularak kontrol edilmektedir?

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler