Ceza evlerinden çıkanların kaçı yeniden suç işledi?

Ceza evlerinden çıkanların kaçı yeniden suç işledi?

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili, Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP’li Bülbül, İnfaz Düzenlemesi sonucu cezaevinden tahliye olmasının ardından tekrar suç işleyen kişilerin sayısını sordu.

 

“Yasa aileleri mağdur etti”

 

Denizli’de adam öldürme suçundan 10 yıldır cezaevinde olan ve infaz yasasıyla tahliye olduktan sonra oğlunu öldüren kişiyi örnek gösteren Milletvekili Süleyman Bülbül, “İktidar partisi her zaman olduğu gibi çıkarttığı bu yasada da ne yazık ki ülkenin ihtiyaçlarını ve vatandaşların anayasal haklarını hiçe sayarak, kendi çıkarları doğrultusunda bir düzenleme yapmış ve sonucunda insanlar hayatını kaybetmiş, aileler mağdur edilmiştir” dedi.

 

“Şiddeti Meşru Kılan Politikalardan Vazgeçilmeli”

 

CHP’li Bülbül iktidarın infaz yasası görüşmeleri sırasında kadına ve çocuğa yönelik şiddetin karşısında durduklarına yönelik sözlerini hatırlattı ve şunları söyledi:  “Eşini yaraladığı için yaklaşık 6 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen kişi 9 yaşındaki kızını darp ederek öldürdü. Bu olay yapılması gerekenin af yasaları çıkarmak değil, kadına ve çocuğa yönelik şiddetin önlenmesi için doğru yasal düzenlemeler olduğunu bir kere daha ortaya koymuştur. Ayrıca ülkenin ihtiyacı yasal düzenlemelerin yanı sıra şiddetti meşru kılan, düşman hukukunu yaratan politikalardan vazgeçilmelidir” diye konuştu.

 

Vekil Bülbül önergesinde şu sorulara yer verdi;

  • 15 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 7242 nolu Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında tahliye edilen kişiler hangi suçlardan cezaevinde bulunmaktaydı?
  • Cezaevinden tahliye olduktan sonra kaç kişi yeniden suç işlemiştir? İşlenen suçlar hangileridir? İllere göre dağılımı nedir?
  • Suç işleyenlerin kaçı gözaltına alınmıştır? Gözaltına alınan kişiler hangi suçları işlemişlerdir?
  • Suç işleyenlerin kaçı tutuklanmıştır? Tutuklanan kişiler hangi suçları işlemişlerdir?
  • Suç işleyen kişilerin kaçı gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştır? Serbest bırakılan kişiler hangi suçları işlemişleridir?

 

 

HABER: FATİH BAŞTÜRK DAL

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler