Aydın’da Binlerce Koronavirüs Taraması Yapılacak

Aydın’da Binlerce Koronavirüs Taraması Yapılacak

Türkiye’de koronavirüse karşı toplumdaki bağışıklık oranlarını verecek antikor testlerine Aydın’da da başlandı. 12 gün içinde tamamlanacak çalışmada, il genelinde 4 bin 764 haneye test yapılacak.

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, Türkiye’de koronavirüse karşı toplumdaki bağışıklık oranlarını verecek antikor testlerine Aydın’da da başlandığını açıkladı. Buna göre, il genelinde 4 bin 764 haneye test yapılacak.  Hanelere gidecek çalışma ekipleri, 1 doktor ve 1 hemşire şeklinde oluşturulacak. Ulaşılan her haneden çalışma için rastgele bir kişi seçilecek.   

 

3 İlçede Çalışmalara Başlandı 

 

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Ülkemizde ilk COVID-19 vakası 11 Mart 2020’de saptanmıştır. Bakanlığımız, 11 Mart 2020 tarihinden beri ülkemizde görülmekte olan Yeni Koronavirüs Hastalığına karşı çok sayıda önlem almış ve önemli düzeyde başarılar sağlamıştır. Bu başarıların sürmesi ve gelecek dönemdeki hazırlıklılıkları planlamak amacıyla Türkiye çapında tüm illeri temsil eden bir çalışma yapılacaktır. İlimizde 12.06.2020 tarihinde Efeler, Nazilli, Söke ilçelerinde başlamıştır. Çalışma planımız dahilinde tüm ilçelerimizde uygulamaya geçilecek ve 12 gün içinde tamamlanacaktır.

 

Araştırmanın amacı; Türkiye’de ülke ve il düzeyinde hastalık prevalansını, Türkiye’de ülke ve il düzeyinde geçirilmiş hastalık düzeyini, Türkiye’de ülke ve il düzeyinde asemptomatik hastalık düzeyini saptamaktır.”  

 

TÜİK Haneleri Belirledi 

 

Açıklama şöyle devam etti:  “Araştırmada Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hesaplanan örneklem büyüklüğüne göre hangi ilde kaç haneye gidilmesi gerektiği belirlenmiştir. Belirlenen haneler TÜİK tarafından rastgele seçilmiştir. Ayrıca her hane için 2 ikame hane belirlenmiştir. Buna göre tüm Türkiye’de toplam ulaşılması gereken hane sayısı 153.577 olarak belirlenmiştir. İlimizde gidilecek olan hane sayısı 4.764’tür. TÜİK’ten gelen listelere göre ilçelerimizin iş planları Müdürlüğümüzce yapılacaktır. Hanelere gidecek çalışma ekipleri 1 doktor ve 1 hemşire şeklinde oluşturulacaktır. Ekiplerde bulunan personeller Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen personel kimlik kartlarını yanlarında bulunduracaklardır. Ulaşılan her haneden çalışma için 1 kişi seçilecektir. Ülkemizde hastalık düzeylerinin ve geçirilmiş hastalık düzeylerinin doğru bir şekilde saptanabilmesi için haneden seçilecek kişinin rastgele seçilmesi gerekmektedir. Çalışma sırasında belirlenen hanelerde rastgele seçilecek kişilerden bilgilendirilmiş, onam alınarak bir anket uygulanacaktır. Ayrıca aynı kişiden ELISA testi için kan örneği ve PCR testi için ise COVID-19 Rehberi’ne uygun olarak sürüntü örneği alınacaktır.”

 

HABER MERKEZİ

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler